• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne? "To w historii chorób zakaźnych nie miało miejsca"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia29 stycznia 2022 07:00

Podczas panelu "Info Covid-19. Zapytaj - Zdecyduj" w Pałacu Prezydenckim poruszano kwestie związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19. Wśród zaproszonych gości był prezes URPL Grzegorz Cessak, który odpowiedział na pytania dotyczące bezpieczeństwa tych preparatów.

Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne? "To w historii chorób zakaźnych nie miało miejsca"
Szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne. Fot. AdobeStock
  • 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim miał miejsce panel "Info COVID-19. Zapytaj - Zdecyduj". Eksperci odpowiadali na pytania o COVID-19 oraz szczepienia
  • Jednym z zaproszonych gości był prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak - odpowiedział na pytanie dotyczące bezpieczeństwa szczepionek
  • - Przy pandemii zwiększono zasoby ludzkie, finansowe i organizacyjne na skalę, która w historii chorób zakaźnych nie miało miejsca - podkreślił

Dyskusja o szczepieniach przeciwko COVID-19

W Pałacu Prezydenckim 27 stycznia odbył się ekspercki panel "Info COVID-19. Zapytaj - Zdecyduj". Eksperci odpowiadali na pytania o COVID-19 oraz szczepienia.

Jeden z moderatorów, lekarz Michał Sutkowski wskazał, że niebawem miną dwa lata, odkąd zmagamy się z pandemią.

- Jesteśmy w trudnym, niepokojącym momencie piątej fali, która niewątpliwie przyniesie problemy - stwierdził.

- Nawet najlepszy mikroskop nie przyda się do rozwoju nauki, człowieka, jeżeli pozostawimy go w szafie. Ta ekspercka debata ma jasne przesłanie, o którym pan prezydent Andrzej Duda mówi, że "ma wyjaśnić, odpowiedzieć na pytania" - wskazał Sutkowski.

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne? Ekspert odpowiada

O bezpieczeństwo szczepionek mRNA przeciw COVID-19 zapytano prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członka Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków Grzegorza Cessaka.

Szef URPL zaakcentował, że szczepionki mRNA nie są produktami nowymi. Prace nad stworzeniem tej technologii - jak wyjaśniał - rozpoczęto 30 lat temu i dotyczyły opracowania szczepionek przeciw nowotworom.

- Szczepionki mRNA zaczęły swoją historię 30 lat temu w badaniach rozwojowych. To były szczepionki przeciwko nowotworom, a później przeciwko SARS - wyjaśnił.

- Co się wydarzyło, że udało się opracować, w pełni przebadać i zarejestrować te szczepionki? Przy pandemii zwiększono zasoby ludzkie, finansowe i organizacyjne na skalę, która w historii chorób zakaźnych nie miało miejsca - wskazał Cessak.

Krytycznym elementem - jak wyjaśnił - bywa niekiedy rekrutacja pacjentów do badań, ale przy zasobach i możliwościach m.in. zwiększeniu ośrodków, ekspertów i metod badań, udało się szybko pozyskać olbrzymią liczbę uczestników badania klinicznego. Spowodowało to - jak kontynuował - m.in., że proces rejestracyjny mógł się rozpocząć wcześniej.

Proces rejestracji w pełnym reżimie

Cessak wskazywał, że cały proces rejestracji odbywał się w pełnym reżimie, czyli wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności i jakości leku musiały być dostarczone.

- Badania kliniczne pierwszej, drugiej i trzeciej fazy zostały zakończone - zaznaczył. Szef URPL wyjaśniał, że pewne kwestie można było przesunąć w czasie, ale bez odstępstw, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność.

Pytany o warunkowość dopuszczenia szczepionek przeciw COVID-19, Cessak wskazał, że jest kilkadziesiąt zarejestrowanych leków w Europie np. w onkologii, immunologii, diabetologii, neurologii, kardiologii i innych dziedzinach, które mają pozwolenia warunkowe.

- Wynika to z tego, że pewne dane nie są kluczowe na moment dopuszczenia do obrotu, możemy je przesunąć w czasie i uzyskać w późniejszym okresie. Tak jak dzisiaj dowiadujemy się o boosterze szczepionek, co w momencie zarejestrowania nie było daną krytyczną i można to było odsunąć w czasie - wyjaśnił. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum