• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy lekarze z POZ przekonają seniorów do szczepień? Jest plan, jak to zrobić

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia11 maja 2021 05:59

Lekarze POZ będą zachęcać seniorów do szczepień. W kampanię zaangażują się także przedstawiciele samorządów.

Czy lekarze z POZ przekonają seniorów do szczepień? Jest plan, jak to zrobić
Samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień. Fot. Shutterstock
  • Konieczny jest plan dotarcia do seniorów, którzy nie zgłosili się na szczepienia - pisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski
  • Plan już powstał, POZ-y dostały wykazy pacjentów - odpowiedziała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej
  • Poza akcją POZ będzie prowadzona kampania - uzupełnił minister Michał Dworczyk 

"Przed nami ściana, niecałe 58% zaszczepionych osób 80+ to daleko od granicy odporności populacyjnej, chyba że przyjmujemy że reszta zachoruje - ale najwyższa umieralność jest w tej grupie" - pisał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Dodał, że konieczny jest "plan B" dotarcia do tych osób, które nie zgłosiły się na szczepienia. Swoje słowa skierował do ministra Michała Dworczyka.

Plan ministerstwa obejmie współpracę z samorządami

W dyskusji udział wzięła także prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, która poinformowała, że plan dotarcia do seniorów "powstał jakiś czas temu". W ramach planu "wszystkie POZ dostały wykazy niezaszczepionych seniorów".

"Rola lekarzy i pielęgniarek z własnego POZ jest nieoceniona w promocji szczepień, ale nie wszystkie POZ posiadały wiedzę, kto pozostał niezaszczepiony" - zwróciła uwagę Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Walczymy o więcej

Minister Dworczyk dodał do wypowiedzi przedmówczyni, że jest 73 proc. zarejestrowanych i zaszczepionych osób w wieku powyżej 70. roku życia. "Oczywiście walczymy o więcej" - zaznaczył Dworczyk i wspomniał, że będzie prowadzona kampania obejmująca m.in. działanie z samorządami. Oznacza to, że "wójtowie i burmistrzowie będą docierać do seniorów w swoich gminach".

Dobór środków zależny od lekarza

O planie dotarcia do niezaszczepionych seniorów informował w ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. 

- W tej chwili pracujemy nad zaangażowaniem POZ, czyli lekarzy rodzinnych, którzy otrzymają możliwość wygenerowania list osób w wieku powyżej 60 roku życia, które się nie zaszczepiły. Lekarze będą mogli na podstawie tych list dotrzeć do tych osób – powiedział minister i dodał, że dobór środków mających posłużyć w celu dotarcia do pacjentów będzie zależał od lekarza.

- Będziemy chcieli przedstawić również, które POZ-ety mają wśród swoich pacjentów najwyższe wskaźniki zaszczepień, bo tutaj też jest rola lekarza POZ, żeby przekonywał, że to jest najlepsza metoda zabezpieczenia się przed chorobą - wyjaśnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum