Czy i ile zapłacimy za szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2?

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 12:32

Nawet kilka miliardów złotych może kosztować zabezpieczenie większości populacji w Polsce szczepionką przeciwko nowemu koronawirusowi. Do ustalenia jest jeszcze kwestia kosztów do poniesienia dla obywateli oraz określenie, czy preparat ma być bezpłatny, czy też dostępny w ramach współpłacenia.

Czy i ile zapłacimy za szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2?
Do ustalenia jest jeszcze kwestia kosztów do poniesienia dla obywateli Fot. Archiwum

Cena szczepionki koncernu Pfizer na razie objęta jest tajemnicą, może się zresztą zmienić, gdy na rynku pojawią się inne specyfiki takich firm, jak Johnson & Johnson, AstraZeneca oraz Sanofi-GSK - informuje dziennik.pl

Jak podaje, na razie rozważany jest scenariusz bezpłatnych szczepień np. dla białego personelu i seniorów. Inne osoby miałyby zapłacić całą kwotę lub jej część - od kilkudziesięciu do kilku złotych za dawkę.

Pierwsze preparaty mogłyby trafić do Polski pod koniec roku, jednak w większej liczbie pojawią się najwcześniej w lutym, marcu.

Dziennik.pl wskazuje ponadto, że problematyczna wydaje się kwestia odpowiedzialności za skutki uboczne, które nie są znane, ponieważ preparat wchodzi na rynek bardzo szybko. Istnieje obawa, że producent będzie chciał przerzucić przynajmniej części odpowiedzialności na poszczególne kraje. 

Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy do 300 mln dawek szczepionki opracowywanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Polska ma otrzymać od 16 do 20 mln sztuk. 

Więcej: zdrowie.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum