Czy do programu szczepień zostanie włączona młodzież w wieku 16-18 lat?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP   • 20 kwietnia 2021 11:42

Na razie program szczepień przewiduje szczepienie osób powyżej 18. roku życia, ale faktycznie szczepionka Pfizer jest dopuszczona  powyżej 16. r. ż. - podniósł Michał Dworczyk.

Czy do programu szczepień zostanie włączona młodzież w wieku 16-18 lat?
Testy dowiodły, iż szczepionka na Covid-19 jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Fot. Shutterstock
  • 4 maja rozpocznie się rejestracja na szczepienia osób między 18. a 29. rokiem życia
  • Najmłodsi na razie w grupie uprawnionych do szczepień przeciw Covid-19 będą się rejestrować 9 maja - chodzi o roczniki 2000-2003
  • Michał Dworczyk podkreślił, że nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, bo do rejestracji liczony jest cały rocznik

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień uzupełnił, że obecnie szczepionka firmy Pfizer jest Stanach Zjednoczonych zarejestrowana dla osób między 12. a 15. rokiem życia.

- Kwestia szczepienia osób młodszych będzie przedmiotem obrad Rady Medycznej i w konsultacjach z naukowcami - poinformował  Dworczyk podczas konferencji we wtorek (20 kwietnia).

Na razie szczepienia maksymalnie do 18. roku życia 

- Będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w sprawie szczepień osób młodszych przeciw Covid-19, natomiast na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, ale tutaj tak, jak powiedziałem, mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia - podsumował Dworczyk podczas konferencji we wtorek (20 kwietnia).

W porannej audycji RadioZet w tym samym dniu minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że najważniejsze z punktu widzenia zdrowia publicznego jest przywrócenie edukacji i to będzie absolutnym priorytetem dla rządzących.

- Jestem zwolennikiem uwzględnienia różnic regionalnych, bo tak jak mówiłem wcześniej Śląsk i Podkarpacie to są dwa różne światy sensie epidemicznym. (…) na razie mówimy absolutnie tylko i wyłącznie o powrocie klas I-III. (…) z panem ministrem Czarnkiem mamy taki plan, żeby zdecydowanie cała edukacja została przywrócona jeszcze przed wakacjami, żebyśmy nie czekali z powrotem do szkół do września - powiedział minister Niedzielski.

Szczepionka Pfizer skuteczna u młodzieży

Pod koniec marca amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech poinformowały, że testy dowiodły, iż ich szczepionka na Covid-19 jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat.

Badania na osobach w wieku od 12 do 16 lat wykazały, iż dzięki szczepieniu preparatem Pfizer/BioNTech występuje u nich silna reakcja w postaci antyciał, uodparniająca na zakażenia koronawirusem.

Dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla poinformował w komunikacie, że koncern ma nadzieję, iż uda się rozpocząć szczepienia nastolatków przed początkiem nowego roku szkolnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum