Czy będzie można wybrać producenta szczepionki? Kto odpowie za działania niepożądane?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 09:21

Naczelna Izba Lekarska ma wątpliwości co do założeń Narodowego Programu Szczepień. Jej zdaniem opis systemu dystrybucji szczepionek do punktów szczepień jest zbyt ogólnikowy. Nie wiadomo, czy pacjent będzie miał prawo wyboru szczepionki i kto poniesie odpowiedzialność za ewentualne wystąpienie działań niepożądanych po szczepieniu.

Czy będzie można wybrać producenta szczepionki? Kto odpowie za działania niepożądane?
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na początku grudnia rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień. Polska zamówiła ponad 62 mln dawek od pięciu producentów za 2,4 mld zł, co pozwoli zaszczepić 31 mln mieszkańców. W sobotę (12 grudnia) rząd podał, że do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8319 zespołów realizujących (zespoły lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek).

Zgodnie z szacunkami daje to możliwość podania 3,4 mln dawek szczepionki miesięcznie. Generalnie NIL pozytywnie ocenia ogólne założenia strategii, podkreślając, że są one zbieżne z międzynarodowymi wytycznymi.

W swoim stanowisku podkreśla jednak: „Dokument jest zbyt ogólnikowy i nie zawiera wielu szczegółowych informacji określających, jak program ma być w praktyce realizowany”. Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, wyjaśnia, że: "Strategia wymaga zatem doprecyzowania i dostosowania do aktualnie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia". Stanowisko, które NIL skierował do rządu zawiera aż 22 uwagi.

„Zwracamy przede wszystkim uwagę na bezwzględną konieczność ustawowego zapewnienia, że odpowiedzialność za ewentualne wystąpienie działań niepożądanych po podaniu szczepionki będzie spoczywała na państwie polskim i nie będzie obciążała personelu medycznego czy podmiotów, które prowadzić będą akcję szczepień. Jednoznaczne i mające umocowanie w przepisie prawa powszechnie obowiązującego przyjęcie przez państwo polskie odpowiedzialności za bezpieczeństwo szczepionek jest kluczowe dla powodzenia akcji dobrowolnych szczepień” - podkreśla Izba.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum