jj, WP/Rynek Zdroiwia | 09-03-2021 16:46

Czy Andrzej Duda zaszczepi się chińską szczepionką?

Rolą prezydenta było podniesienie tematu chińskiej szczepionki w czasie spotkania z przewodniczącym Xi Jinpingiem i to się wydarzyło. Sprawę prowadzą teraz odpowiednie agendy rządu - mówi Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda zaszczepi się chińską szczepionką? Fot. Shutterstock

  • Prezydent Duda poruszył temat chińskich szczepionek w rozmowie z przewodniczącym Xi Jinpingiem na wniosek premiera Morawieckiego
  • Nie ma możliwości aby w Polsce wykorzystywać preparaty i szczepionki bez ich dopuszczenia do obrotu - mówi rzecznik prezydenta

- Premier poprosił prezydenta, aby w czasie rozmowy zapytał, czy jest możliwość, aby Polska mogła kupić w odpowiednim momencie szczepionki z Chin. I w czasie rozmowy z przewodniczącym Xi Jinpingiem Andrzej Duda poruszył ten temat. Pan przewodniczący odniósł się do niego z aprobatą i stwierdził, że jeżeli polski rząd jest zainteresowany, to Chiny są gotowe usiąść do rozmów - mówił Spychalski.

Rzecznik pytany o stanowisko prezydenta dotyczące zakupu chińskich szczepionek stwierdził, że na ten temat muszą się wypowiedzieć fachowcy, a szczepionki, co oczywiste, muszą mieć odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do stosowania w Europie.

Rola prezydenta na tym się zakończyła

- Rolą prezydenta było poniesienie tego tematu w czasie spotkania z przewodniczącym Xi Jinpingiem i to się wydarzyło. Dzisiaj natomiast ten temat prowadzony jest przez odpowiednie agendy polskiego rządu - mówił Spychalski.

Jak podkreślił rzecznik, prezydentowi zależy na tym, aby w sposób bezpieczny, maksymalnie szybki zaszczepić jak największą część społeczeństwa, przede wszystkim wszystkie te osoby, które chcą być zaszczepione.

- Dzisiaj, gdyby nie problemy z dostawami szczepionek kupowanych przez europejski system, mielibyśmy zaszczepionych wiele tysięcy więcej osób niż mamy. Dlatego polski rząd szuka różnych możliwości wzorem innych krajów - podkreślał Spychalski.

Rzecznik pytany czy prezydent Duda będzie rekomendował chińską szczepionkę stwierdził, że nie ma takiej możliwości, aby w Polsce były sprzedawane jakiekolwiek preparaty, które nie są dopuszczone do obrotu. Stwierdził też, że prezydent będzie się szczepił przeciwko COVID-19 wtedy, gdy przyjdzie jego kolej i zgodnie z rekomendacjami ekspertów.