• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czwarta fala COVID-19. Jak jesteśmy przygotowani? Odpowiada minister Kraska

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia16 września 2021 17:02

Zakażenia, baza łóżkowa, testy, liczba szczepionych codziennie. Jak przygotowani - zdaniem rządu - idziemy na jesienną wojnę z COVID-19? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadał w Sejmie na pytania posłów.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że "w naszym kraju czwarta fala już jest".

Według wiceministra zdrowia, aby zminimalizować czwartą falę, najważniejszą bronią są szczepienia.

- Eksperci sugerują, że aby ta odporność populacyjna była na dobrym poziomie to trzeba zaszczepić ok. 80 proc. społeczeństwa. Szczególnie, że ten wariant Delta, który w tej chwili w 100 proc. dominuje w naszym kraju, jest zdecydowanie bardziej zakaźny - ocenił Kraska.

Szczepienia, szczepienia i jeszcze raz szczepienia

Kraska zaznaczył, że dane statystyczne, które co tydzień publikowane są na stronach Ministerstwa Zdrowia pokazują, że szczepionki nie chronią w 100 proc. przed zachorowaniem, ale zdecydowanie łagodzą przebieg choroby.

- Dane pokazują, że ponad 80 proc. - to się waha w poszczególnych dniach nawet do 90 proc. - osób, u których test potwierdza koronawirusa, to osoby niezaszczepione.

Zdaniem Kraski, te dane pokazują, że warto się szczepić. - Szczepionka chroni nas przed zachorowaniem, a jeżeli zachorujemy, to ten przebieg będzie zdecydowanie bardziej łagodny i nierodzący takich skutków jak powikłania czy też śmierć - stwierdził.

Czytaj też:

Niemcy wyliczyli, jaki odsetek pacjentów z COVID-19 w szpitalach stanowią osoby zaszczepione. To garstka

Podlasie i Podkarpacie. Tu zaszczepionych jest najmniej

- Informacje, które codziennie przekazujemy o wzroście liczby nowych zakażeń, jeżeli porównany tydzień do tygodnia, to wzrosty są w wysokości ok. 50 proc., czyli bardzo duże. Mam nadzieję, że to skłoni Polaków do tego, aby jednak zaszczepić się - powiedział.

Kraska poinformował, że obecnie w Polsce dziennie szczepi się ponad 35 tys. Polaków.

- Szczepienia realizowane są w ponad 9,5 tys. punktów. Ostatnio włączyło się w akcję także towarzystwo aptekarzy. Możemy w tej chwili także w 804 aptekach uzyskać szczepienie - zaznaczył.

Testy, badanie genomu

Powiedział, że poszerzony został potencjał laboratoriów, w których badane są próbki pacjentów podejrzanych o zakażenie COVID-19. - Tych laboratoriów w tej chwili mamy 320. Potencjał dobowy to 192 tys. testów, które możemy wykonać w ciągu doby - zastrzegł Kraska.

Dodał, że do szpitali, na izby przyjęć, na SOR-y, a także do lekarzy POZ trafiło prawie 2 mln testów antygenowych. - Mamy na dzień dzisiejszy ok. 500 punktów mobilnych, tzw. punktów drive-thru, gdzie możemy również ten test wykonać - wymienił.

Przypomniał, że w dalszym ciągu działa zespół zajmujący się sprawami badania genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2. - Eksperci podają, że będziemy badali ok. 5 proc. próbek pozytywnych. Na dzień dzisiejszy możemy wykonać 6 tys. sekwencji wariantów SARS-CoV-2 - powiedział Kraska.

Szpitale tymczasowe - ile ich jest?

Wiceminister zdrowia odniósł się także do kwestii ratownictwa medycznego. - Pozostawiamy wszystkie rozwiązania, które do tej pory się sprawdziły. Pozostawiamy wojewodom możliwość zawierania umów na finansowanie dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, takie zespoły będą także tworzone - podkreślił.

Poinformował, jeżeli chodzi o tzw. bazę łóżkową obecnie przygotowane jest 6068 łóżek. - Tych łóżek dedykowanych tylko i wyłącznie pacjentom z COVID-19 jest ponad 3 tys. - mówił. Dodał, że na dzień dzisiejszy jest aktywnych 12 szpitali tymczasowych, a pasywnych 11.

Czytaj też: Komisja Zdrowia: odsetek zaszczepionych przeciw Covid-19 stawia Polskę na 21 miejscu w Europie

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum