Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 teraz także dla medyków. Ruszy 17 sierpnia

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 12:54

17 sierpnia Ministerstwo Zdrowia wprowadzi możliwość szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 personelu medycznego, pracowników podmiotów, studentów kierunków medycznych i farmaceutów. Minister Adam Niedzielski poinformował, że resort chce, by pierwszeństwo miały osoby, które bezpośrednio zajmują się pacjentami covidowymi.

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 teraz także dla medyków. Ruszy 17 sierpnia
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • - Liczba pacjentów pod respiratorami jest zdecydowanie mniejsza nawet proporcjonalnie do tej samej liczby hospitalizacji - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Ponieważ COVID cały czas jest z nami, trzeba się liczyć, że będzie nam towarzyszył jeszcze wiele wiele miesięcy, być może już nie w takiej skali, która będzie stanowiła problem z punktu widzenia społeczno-gospodarczego - dodał
  • Poinformował o podjęciu decyzji o zezwoleniu na szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 personelowi medycznemu

Czwarta dawka teraz także dla medyków

Jak poinformował w piątek 12 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski, podjął on decyzję o tym, aby dać możliwość zaszczepienia się czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 personelowi medycznemu, który zajmuje się przede wszystkim pacjentami covidowymi.

- Do tej pory nasza rekomendacja dotycząca czwartej dawki dotyczyła osób z upośledzoną odpornością i osób w wieku powyżej 60. roku życia, bo to były rekomendacje zgodne z tym, co przedstawiła Europejska Agencja do spraw Leków, ale konsultując się ze środowiskiem medycznym - bo mówię tutaj nie tylko o lekarzach, również o farmaceutach - podjęliśmy decyzję, po konsultacji z zespołem do spraw szczepień przy ministrze zdrowia, z radą do spraw COVID przy panu premierze, że od 17 sierpnia wprowadzamy możliwość szczepienia czwartą dawką personelu medycznego, pracowników podmiotów studentów kierunków medycznych i farmaceutów - poinformował.

Szczepionka również dla studentów medycyny

- W pierwszej kolejności chcemy, żeby zaszczepione były osoby, które bezpośrednio zajmują się pacjentami covidowymi, ale definicja tej grupy została rozciągnięta na tak dużą populację, z jaką nie mieliśmy wcześniej do czynienia - dodał Niedzielski.

- W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawimy około 400 tysięcy skierowań, bo tak oceniamy tę grupę - zaznaczył.

Niedzielski dodał, że studentom studiów medycznych wystarczy, że będą legitymowali się swoją legitymacją studencką. - To jest wystarczający warunek dopuszczający do szczepienia czwartą dawką - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum