Częstochowa: bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2013 13:14

Trwa program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci w wieku od 24. do 35. miesiąca życia mieszkających na terenie Częstochowy.

Częstochowa: bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach programu rodzice mogą bezpłatnie ochronić swoje dziecko przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Szczepienia będzie można wykonać w kilkunastu placówkach na terenie całego miasta. Projekt finansowany przez miasto.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia, za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc.

Za szczepieniem małych dzieci przeciw pneumokokom przemawia sytuacja epidemiologiczna w Polsce: częste nosicielstwo, duża liczba zachorowań i niepokojący wzrost oporności pneumokoków na antybiotyki. Choć zakażenie pneumokokami może zakończyć się tragicznie, szczepionka nadal nie jest w Polsce refundowana dla całej populacji dzieci.

Dlatego niektóre samorządy postanowiły sfinansować szczepienia dla swoich najmłodszych mieszkańców.  Znalazła się wśród nich także Częstochowa. Program zaplanowany jest na lata 2013-2017. Na jego realizację przeznaczono 398 080 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum