Czechy: rejestracja na szczepienia zacznie się w piątek rano

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 16:49

Premier Czech Andrej Babisz poinformował w czwartek (14 stycznia), że rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 zacznie się w piątek o godz. 8. Z kolei minister zdrowia Jan Blatny ogłosił dymisję szefa podległej mu placówki, której pracownicy zaszczepili się poza kolejką.

Czechy: rejestracja na szczepienia zacznie się w piątek rano
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsi w systemie będą mogli rejestrować się seniorzy w wieku powyżej 80 lat. Do dyspozycji są dwie strony internetowe oraz infolinia. Osobom starszym mają pomagać krewni i znajomi, lekarze rodzinni oraz farmaceuci. Warunkiem rejestracji jest posiadanie numeru telefonu komórkowego, na który wysyłany będzie kod PIN potrzebny do poprawnej rejestracji. Osoba chcąca się zaszczepić wprowadzi swoje imię i nazwisko, miejsce stałego pobytu, odpowiednik polskiego numeru PESEL, numer ubezpieczenia zdrowotnego oraz nazwę kasy chorych. Wskaże również preferowaną lokalizację szczepień.

Ponieważ system wymaga wprowadzania odpowiednika PESEL, którego nie mają ubezpieczeni w Czechach cudzoziemcy, Blatny zapowiedział, że będą oni rejestrować się na szczepienia poprzez swoich lekarzy pierwszego kontaktu.

Blatny poinformował również, że wszyscy pracownicy służby zdrowia, którzy należą do tej samej grupy szczepionych co seniorzy powyżej 80. roku życia, będą mogli się rejestrować poprzez placówki medyczne dopiero 18 lub 22 stycznia. Blatny wyjaśnił, że powodem opóźnienia jest konieczność połączenia systemu rejestracji z bazą danych pracowników służby zdrowia, a celem jest uniemożliwienie omijania ustalonej kolejki do szczepień.

Minister poinformował także, że do dymisji podał się szef Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Pavel Brzezovsky. Media ujawniły, że część pracowników SZU oraz członkowie ich rodzin byli szczepieni poza kolejnością. Premier uznał zdarzenie za karygodne, a minister zdrowia nie wykluczył wprowadzenia sankcji karnych. Babisz powiedział, że jeśli osoba wskazana do szczepień nie może w nich uczestniczyć, ewentualne zastępstwo może pochodzić jedynie z tej samej priorytetowej grupy.

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w Republice Czeskiej 27 grudnia 2020 r. Według oficjalnych danych zaszczepiono dotąd ponad 71 tys. osób. Zdaniem premiera te informacje są nieprecyzyjne i punkty szczepień będą miały obowiązek codziennego raportowania o liczbie wykonanych szczepień. Babisz powiedział w czwartek, że nie jest zadowolony z dotychczasowego tempa szczepień. Czechy otrzymały dotąd 196 tys. dawek od firm Pfizer i BioNTech oraz 8400 dawek od firmy Moderna.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum