Czechy: pracownicy Państwowego Instytutu Zdrowia ominęli kolejkę do szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 09:47

Według mediów część pracowników czeskiego Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) zostali zaszczepieni przeciw Covid-19 poza kolejnością. W Czechach szczepieni są obecnie pracownicy służby zdrowia z pierwszej linii walki z epidemią. Minister zdrowia Jan Blatny w środę (13 stycznia) nie wykluczył dymisji w SZU.

Czechy: pracownicy Państwowego Instytutu Zdrowia ominęli kolejkę do szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W SZU pracują lekarze oraz członkowie zespołów laboratoryjnych pracujących z próbkami pobranymi w trakcie testów. Według portalu "Seznam Zpravy" zaszczepiono m.in. specjalistów zajmujących się badaniami zwierząt lub czystością wody.

Blatny zapowiedział, że zażąda wyjaśnień od szefa podległej mu instytucji i jeżeli medialne doniesienia się potwierdzą, wyciągnie wnioski personalne; do spotkania ma dojść jeszcze w tym tygodniu. Ocenił, że energiczne działanie ma być także sygnałem, że takie zachowanie nie powinno było mieć miejsca.

Medialne doniesienia zbiegły się w czasie z zatwierdzeniem w środę na posiedzeniu rządu zasad przeprowadzania szczepień, które m.in. zawierają wyszczególnienie grup mających korzystać z priorytetowego dostępu do szczepionek. Po lekarzach i innych pracownikach medycznych bezpośrednio zajmujących się chorymi na Covid-19, mieszkańcach i personelu domów seniorów, szczepione będą osoby powyżej 80. roku życia oraz wszyscy pracownicy służby zdrowia, ponieważ każdy z nich może mieć do czynienia z osobami zakażonymi.

Rejestracja osób zainteresowanych szczepieniami z tej grupy ma rozpocząć się o północy z czwartku na piątek. Osobom starszym, które nie będą potrafiły poradzić sobie z komputerem, mogą pomagać bliscy, lekarze pierwszego kontaktu i być może także pracownicy aptek, z którymi na ten temat rozmawia resort.

Blatny powtórzył, że szczepienia mają charakter nieobowiązkowy i zostaną nimi objęci wszyscy, którzy w Czechach korzystają z ubezpieczeń zdrowotnych. Minister powiedział także, że wszystkie punkty szczepień oraz budowane w kilku miastach duże centra szczepień będą miały obowiązek przekazywania każdego dnia informacji do Systemu Informacji o Chorobach Zakaźnych (ISIN). Mają korzystać ze wskazanego oprogramowania komputerowego.

Razem z premierem Andrejem Babiszem minister odwiedził w Brnie jeden z dwóch stworzonych w Czechach szpitali polowych, które stanowią niewykorzystaną dotąd rezerwę dla systemu zdrowia. Brneńska placówka została zamieniona w pierwsze w kraju duże centrum, które w ramach pilotażowej akcji zaszczepiło 1500 osób. Kolejne centra powstają m.in. w Pradze, Czeskich Budziejowicach i Libercu.

Babisz poinformował, że w Czechach zaszczepiono od 70 tys. do 75 tys. osób. Zdaniem Blatnego przy wystarczającej liczbie szczepionek będzie można szczepić do 100 tys. osób dziennie. Według ministra połowę z nich powinni szczepić lekarze pierwszego kontaktu.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum