Czarna Białostocka: ruszają szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Autor: poranny.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2013 10:59

Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej (woj. podlaskie) planuje wydać w br. ponad 42 tys. zł na szczepienia ponad 50 trzynastolatek przeciwko wirusowi HPV. W Polsce szczepienia te są finansowane przez około 150 samorządów.

Czarna Białostocka: ruszają szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Joanna Maria Kulesa, sekretarz Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej, poinformowała na łamach "Kuriera Porannego", że pod koniec lutego rozpoczną się szczepienia 56 uczennic w wieku trzynastu lat. Dziewczynkom zostaną podane trzy dawki szczepionki. Pierwsza w tym miesiącu, następna w kwietniu i ostatnia we wrześniu.

Akcja szczepienia trzynastolatek potrwa do 2015 r. Magistrat przeznaczy na nią łącznie ponad 183 tys. zł.

W Polsce objęto szczepieniami przeciwko wirusowi HPV (brodawczak ludzki) zaledwie 30 tys. dziewcząt, co stanowi jedynie 5 proc. populacji w tym wieku. Według Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, szczepieniami powinno być objętych 80 proc. dziewczynek w wieku 11-12 lat. W Unii Europejskiej udało się to osiągnąć na razie w dwóch krajach: w Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Szczepienia nie są obowiązkowe. Decyzja w tej sprawie należy do rodziców. Dlatego w szkołach na terenie gminy prowadzona będzie akcja mająca przekonać, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum