×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Coraz mniej zakażeń wśród lekarzy i pielęgniarek. "To wyraźny efekt szczepień"

Autor: IB, Gazeta Krakowska/ Rynek Zdrowia12 marca 2021 14:17Aktualizacja: 12 marca 2021 14:24

Spada liczba zakażeń wśród lekarzy i pielęgniarek w małopolskich szpitalach. To ewidentnie efekt szczepień.

Coraz mniej zakażeń wśród lekarzy i pielęgniarek. "To wyraźny efekt szczepień"
Personel medyczny szczepiony jest w ramach grupy 0 Narodowego Programu Szczepień
  • Spada liczba zakażeń koronawirusem wśród lekarzy i pielęgniarek
  • Z danych MZ wynika, że zaszczepionych jest ok. 120 tys. lekarzy i ok. 150 tys. pielęgniarek
  • Personel medyczny szczepiony jest w ramach grupy 0 Narodowego Programu Szczepień

Jak mówi Gazecie Krakowskiej lekarz Jakub Loster, kierownik Ośrodka Zwalczania Zakażeń Szpitalnych Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, dzięki akcji szczepień znacznie spadła liczba zakażeń koronawirusem wśrod personelu medycznego. Ostatni taki przypadek odnotowano w styczniu, sytuacja jest zatem zupełnie inna niż podczas tzw. pierwszej fali.

Gazeta Krakowska zaznacza, że w ostatnim czasie koronawirusem nie zakaził się również nikt z personelu medycznego Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Do 5 marca przeciwko COVID-19 zaszczepiono łącznie 742 osoby, zatrudnione w placówce. To blisko 70 proc. całej załogi.

Przypomnijmy. Akcja szczepień przeciwko Covid-19 ruszyła w Polsce 27 grudnia. Jako pierwsza szczepiona była grupa 0 - pracownicy ochrony zdrowia, w tym lekarze.

Ilu lekarzy i pielęgniarek już po szczepieniach?

18 lutego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia szef MZ Adam Niedzielski informował, że przeciw Covid-19 zaszczepionych zostało prawie 120 tys. lekarzy i 26,5 tys. lekarzy dentystów.

W pierwszych dniach marca Naczelna Izba Lekarska opublikowała informację o liczbie zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów, jaką otrzymała od Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji. Z danych resortu wynika, że zaszczepiono 64 804 lekarzy, tj. 46 proc. wykonujących zawód.

5 marca minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nastąpiła pomyłka w Centrum e-Zdrowia, które wylicza dane i liczby podane Naczelnej Radzie Lekarskiej zostały skorygowane.

- Nowe, najbardziej aktualne mówią, że zaszczepionych jest ok. 120 tys. lekarzy, tj. ponad 80 proc. całej populacji lekarzy w Polsce, i około 150 tys. pielęgniarek - wyjaśnił szef MZ.

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum