IB, PAP/ Rynek Zdrowia | 09-03-2021 21:42

Co ze szczepionką Johnson & Johnson? Planowany harmonogram dostaw "pod presją"

Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla UE byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień. Tym razem chodzi o szczepionkę Johnson & Johnson.

W II kwartale br. koncern może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla Uni Fot. Shutterstock

  • Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w UE, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię
  • W ub. tygodniu koncern powiadomił władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego mogą zaburzyć harmonogram dostaw
  • J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki

Johnson & Johnson powiadomił UE, że w II kwartale br. może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla Unii - poinformował we wtorek Reuters, opierając się na źródłach w KE. Do końca czerwca kraje UE powinny otrzymać 55 mln dawek tej szczepionki.

W ub. tygodniu koncern poinformował władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego stawiają zaplanowany harmonogram dostaw substancji dla wspólnoty "pod presją" - powiedział anonimowo agencji urzędnik europejski bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z firmą.

Źródło Reutersa zaznaczyło, że przedstawiciele Johnson & Johnson wyrazili ostrożność co do planowanych dostaw, ale zaznaczyli, że terminowe wywiązanie się z nich "nie jest niemożliwe".

Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w UE, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię, która umożliwi Komisji Europejskiej na zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Wspólnoty. Według wcześniejszych zapewnień urzędników KE, dostawy preparatu mogłyby się zacząć w kwietniu.

Dostawy ruszą w II kwartale

J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki. Na podstawie danych umieszczonych w dokumentach niemieckiego i włoskiego ministerstwa zdrowia można wyliczyć, że zawarty między firmą a UE kontrakt przewidywał dostarczenie do końca II kwartału br. ok. 55 mln dawek substancji - informuje Reuters. W III kwartale dostawy miałyby się podwoić.

Rzecznik KE odmówił Reutersowi skomentowania harmonogramu dostaw szczepionki J&J. Koncern poinformował w komunikacie, że w II kwartale rozpocznie się przekazywanie szczepionek krajom UE, ale nie skomentował możliwych opóźnień w dostawach i nie podał, ile dokładnie dawek przybędzie do Unii w tym czasie.

Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla UE byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień, który został już spowolniony zmniejszeniem zaplanowanych dostaw szczepionki AstraZeneca i chwilowymi opóźnieniami w dostarczaniu preparatów Pfizera/BioNTechu i Moderny - ocenia Reuters.