Co ze szczepieniami dzieci i nauczycieli? Znamy odpowiedź ministra zdrowia

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2021 15:43

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył szczepienia przeciw koronawirusowi dzieci i młodzieży do 18. roku życia jeszcze w roku 2021. Uspokajał również nauczycieli zapewniając, że program szczepień tej grupy nie zostanie przerwany.

Co ze szczepieniami dzieci i nauczycieli? Znamy odpowiedź ministra zdrowia
Minister zdrowia nie wyklucza szczepień dzieci przeciwko COVID-19. Zapewnił też, że nie zostaną przerwane szczepienia nauczycieli. Fot. Archiwum

Jak powiedział w poniedziałek (1 marca) w programie Radia Plus "Sedno Sprawy" minister zdrowia Adam Niedzielski, warunkiem rozpoczęcia szczepień dzieci i młodzieży są przede wszystkim badania, bo tylko te gwarantują bezpieczeństwo pacjentów.

- Jeżeli z badań będzie wynikało, że jest możliwość zastosowania dla dzieci, to oczywiście taką możliwość przedstawimy. Wszystkie te szczepionki są w procedurze ciągłego monitorowania skutków i w tym sensie, jeżeli mamy jakiekolwiek podbudowy naukowe i twarde dane, to oczywiście zmieniamy decyzje, tak jak z Astra Zenecą - powiedział minister zdrowia.

Zapytany, czy takie szczepienia mogłyby się odbyć jeszcze w tym roku, Niedzielski odpowiedział, że wszystko zależy od wyników badań.

Dziennikarz Radia Plus przypomniał, że prof. Andrzej Horban w TVN24 sugerował przerwanie szczepienia nauczycieli i przekierowanie "wszystkich możliwości, sił" na seniorów. - Czy taka decyzja zostanie podjęta? - pytał. 

- Chcę uspokoić wszystkich nauczycieli, wykładowców. Absolutnie takiej decyzji w tej chwili nie przewiduję. Dopuszczenie szczepionki dla seniorów miało miejsce dopiero w zeszłym tygodniu, a proces szczepienia nauczycieli realizujemy już od kilku tygodni. Nie wyobrażam sobie przerwania procesu szczepienia nauczycieli i to jeszcze w jego trzech czwartych zaawansowania - wskazywał. 

- Za chwile otworzymy nabory, czyli możliwość zgłoszenia dla osób w wieku 69 lat, będziemy mieli takie kohorty roczne. Potem oczywiście kolejne, w miarę możliwości. To kwestia dni, kiedy rozpoczniemy te rejestracje; chcielibyśmy je zakończyć do połowy marca. Teraz operujemy rocznikami - mówił Niedzielski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum