• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ciężarna posłanka zachęca przyszłe mamy do szczepień. Zaatakowali ją antyszczepionkowcy

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: TVN2407 maja 2021 10:45

Posłanka KO Kinga Gajewska zachęca przyszłe mamy do szczepienia się przeciw COVID: "dla swojego bezpieczeństwa i przede wszystkim bezpieczeństwa dzidziusiów".

Ciężarna posłanka zachęca przyszłe mamy do szczepień. Zaatakowali ją antyszczepionkowcy
Kinga Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej zachęca przyszłe mamy do szczepień. Fot. Kinga Gajewska/Facebook
  • Posłanka Kinga Gajewska opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze szczepieniem przeciw COVID-19 w ciąży
  • Kobiety w ciąży mogą zaszczepić się bez kolejki, a korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko
  • Przeciwciała wytworzone po zaszczepieniu są darem dla dziecka, które przyjdzie na świat - podkreślił dr Maciej Socha

- Szczepię się, bo spodziewam się dzidziusia. Na pewno bardzo się bałam, ale ze względu na zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i ze względu na rozmowę z moim lekarzem prowadzącym zdecydowałam się na szczepienie - przyznała w porannym programie ''Wstajesz i wiesz'' posłanka Gajewska.

Po pierwsze: fachowa ocena sytuacji 

Gajewska na antenie TVN24 powiedziała, że w takich trudnych przypadkach, jak podjęcie ryzyka zaszczepienia się w ciąży, "należy podjąć bilans sytuacji".

- Korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają jednak niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym. Dlatego się szczepiłam i zachęcam mamy, aby pytały, aby rozmawiały ze swoimi ginekologami, położnikami i jednak się szczepiły dla swojego bezpieczeństwa i przede wszystkim bezpieczeństwa dzidziusiów - zaznaczyła posłanka.

Głos w dyskusji zabrał również dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala św. Wojciecha w Gdańsku:

- Szczepienia w ciąży są absolutnie bezpieczne. To, o czym jesteśmy przekonani to to, o czym wspomniała pani poseł, że korzyści przewyższają - i to znamiennie - niewielkie ryzyko odczynów poszczepiennych. Mamy absolutnie wystarczającą ilość danych, żeby powiedzieć, że szczepienia zarówno w pierwszym, w drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży są bezpieczną metodą zapobiegania ciężkiemu zachorowaniu na COVID. Dodatkowo one w ogóle zapobiegają zachorowaniu na COVID.

Dr Socha podkreślił, że zaszczepiona mama, karmiąc dziecko, prawdopodobnie - "co najmniej w znaczącej ilości przypadków" - przekaże przeciwciała noworodkowi, dzięki czemu ryzyko, że noworodek zachoruje na COVID, również jest mniejsze.

- Ciąża to dość niezwykły czas i ten niezwykły czas jest dobrym momentem, aby go wykorzystać na szczepienie. Jeżeli chodzi o moje pacjentki, nie mamy najmniejszych wątpliwości, żeby zalecać [szczepienia] - dodał lekarz.

Noworodek z przeciwciałami

Jak mówił dr Socha, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoich rekomendacjach "zachęca niejako do szczepienia". - Zachęcamy również do tego, aby każda z pacjentek, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiała z ginekologiem prowadzącym. Jestem głęboko przekonany, że upewni swoją pacjentkę w tym, że to bezpieczne i na pewno zachęci do szczepienia - zaakcentował lekarz.

- Szczepienie matki powoduje, że jej układ immunologiczny zaczyna wytwarzać odpowiednie przeciwciała. Te przeciwciała są cząsteczkami, które przechodzą z krążeniem płodowym do krwioobiegu dziecka. Ten maluch, który teoretycznie nie powinien doświadczyć jakichś ciężkich powikłań - ale zawsze mogą się one zdarzyć - jest tą osobą, która przychodząc na świat ma już pewną ochronę, która sprawi, że nie zachoruje. 

Socha zauważył, że obawy wiążą się nie tylko z typowym przebiegiem COVID, ale również z tzw. long COVID, czyli odległymi powikłaniami, a także z bezobjawowymi zachorowaniami.

- Myślę, że to jest taką pieśnią przyszłości, że będziemy o tym rozmawiać w następnych miesiącach i latach. Należy zrobić absolutnie wszystko, aby uchronić się również przed tym bezobjawowym zachorowaniem - mówił.

Szczepienia dla ciężarnych bez kolejki

Gajewska przyznała, że po szczepieniu odczuwała ból ręki i zmęczenie, jednak nie ma pewności, czy było to wynikiem szczepienia. Zaznaczyła jednak, że kobiety w ciąży mogą wejść do szczepienia bez kolejki. - Po pół godziny stania w kolejce dowiedziałam się przy rejestracji, że nie musimy stać w kolejce, bo jest to niebezpieczne - dodała.

Pierwsze trzy miesiące poprzedniej ciąży Gajewskiej miały miejsce już w czasie pandemii. Posłanka przyznała, że wówczas jej obawy i stres były dużo większe. - A wydaje się, że stres ma dużo większe konsekwencje niż same odczyny poszczepienne - zaznaczyła Kinga Gajewska i zaapelowała:

- Zachęcam, rozmawiajcie, dziewczyny, ze swoimi ginekologami. Warto się zaszczepić. Mi nic nie jest, dobrze się czuję i mam nadzieję, że za kilka miesięcy dzidziuś urodzi się z przeciwciałami.

Obawy kobiet potęgowane przez antyszczepionkowców

- Nie ma wątpliwości, że akcje prowadzone przez antyszczepionkowców powodują duży niepokój u ciężarnych - przyznał na antenie TVN24 dr Socha. Gajewska dodała, że po umieszczeniu w serwisie społecznościowym informacji o zaszczepieniu grupa antyszczepionkowców zaatakowała także jej profil.

Zdaniem dra Sochy strach przyszłych mam związany z zaszczepieniem w największej części związany jest z dzieckiem. Zaznaczył jednak, że proces, który następuje w organizmie kobiety po przyjęciu szczepionki dotyczy głównie samej ciężarnej.

- Jeżeli chodzi o ciężarną, te odczyny poszczepienne mogą wystąpić w podobnym nasileniu, jak i u osób niebędących w ciąży. Tym samym to może być rzeczywiście ból w miejscu podania szczepienia, to może być przejściowa gorączka, zmęczenie. Ale to jest drobiazgiem przy tym, ile razy częściej mogą się zdarzyć chociażby wypadki samochodowe czy zgony z powodu COVID.

Specjalista dodał, że stan mamy po zaszczepieniu jest na tyle stabilny, że nie zagraża absolutnie płodowi.

- To, co zyskuje płód, to są przeciwciała wytworzone przez organizm mamy. Są takim swoistym darem dla malucha i to jest najważniejsze. Ciężarne niestety kierują się informacjami znalezionymi w internecie, danymi niepotwierdzonymi naukowo.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum