Chorzów: bezpłatne szczepienia dla seniorów przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 15:19

Mieszkańcy Chorzowa, którzy ukończyli 60 lat, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Samorząd, który finansuje program szczepień, szacuje, że z tej oferty może skorzystać ok. 3,3 tys. seniorów.

Chorzów: bezpłatne szczepienia dla seniorów przeciwko grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcja szczepień będzie kosztowała miasto ok. 100 tys. zł, potrwa do 10 grudnia. Seniorzy mogą zaszczepić się w 11 wskazanych placówkach medycznych w mieście; ich wykaz znajduje się na plakatach, ulotkach i stronie internetowej Chorzowa.

Program bezpłatnych szczepień dla osób po 60 r.ż. uruchomiono w mieście po raz drugi. W ubiegłym roku, gdy obejmował osoby powyżej 65 lat, skorzystało z niego ok. 2,6 tys. pacjentów. Akcja kosztowała samorząd ok. 73 tys. zł.

Eksperci wskazują, że u osób starszych grypa może mieć ciężki przebieg, co wynika m.in. ze zmniejszonej odporności organizmu. Choroba stanowi też swoiste "wirusowe wrota" do powikłań, takich jak zapalenie płuc i inne poważne schorzenia układu oddechowego. Zdaniem wielu lekarzy szczepienia to najskuteczniejsza metoda zapobiegania grypie i jej powikłaniom.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w sezonie 2012/2013 na grypę zachorowało blisko 3 mln Polaków - to aż trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie grypowym. Eksperci radzą, by szczepić się pomiędzy wrześniem a grudniem. W ubiegłym sezonie ze szczepień skorzystało zaledwie 3,75 proc. Polaków.

Na podobny program bezpłatnych szczepień dla seniorów zdecydował się wcześniej samorząd Warszawy, gdzie mogą z niego skorzystać osoby powyżej 65 lat. Dofinansowanie programu z budżetu miasta to ponad 2,5 mln zł.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez różne szczepy wirusa grypy. Choroba objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz nagłą, wysoką gorączką.

Grypa może powodować powikłania takie jak np. wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych. Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum