Chiny: władze zapowiadają miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19 rocznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2020 21:30

Do końca roku możliwości produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 w Chinach wzrosną do 610 mln, a w przyszłym roku do miliarda dawek rocznie - takie prognozy przedstawił urzędnik chińskiej państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei. Zaznaczył, że ceny szczepionek w Chinach będą przystępne.

Chiny: władze zapowiadają miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19 rocznie
Ceny szczepionek w Chinach mają być przystępne Fot. Shutterstock

Państwowa chińska telewizja CCTV podała w ubiegłym tygodniu, że Chiny prowadzą obecnie próby kliniczne 11 potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi, z czego cztery specyfiki weszły już w trzecią fazę testów.

Zheng oświadczył również, że Chiny rozpoczęły w lipcu eksperymentalny program szczepień przy "poparciu i zrozumieniu" Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W ramach programu zaszczepiono setki tysięcy osób z grup wysokiego ryzyka, mimo że bezpieczeństwo i skuteczność użytych specyfików nie została jeszcze w pełni potwierdzona, ponieważ próby kliniczne trzeciej fazy jeszcze się nie zakończyły - przypomina agencja Reutera.

- Pod koniec czerwca Rada Państwa (rząd) ChRL zatwierdziła program kryzysowego wykorzystania szczepionek przeciw Covid-19. Po zatwierdzeniu, 29 czerwca, skontaktowaliśmy się z właściwymi przedstawicielami biura WHO w Chinach, uzyskaliśmy poparcie i zrozumienie od WHO - powiedział Zheng.

W programie wykorzystano co najmniej trzy potencjalne szczepionki opracowane przez chińskie firmy China National Biotec Group (CNBG) i Sinovac, będące w trzeciej fazie prób klinicznych. Kolejną potencjalną szczepionkę firmy CanSino Biologics zatwierdzono w czerwcu do kryzysowego użycia w chińskim wojsku.

Władze w Pekinie nie opublikowały pełnego sprawozdania ze swojego programu kryzysowego. Główna doradczyni naukowa WHO dr Soumya Swaminathan oświadczyła we wrześniu, że w obecnej, kryzysowej sytuacji urzędy nadzorcze w poszczególnych krajach mogą zatwierdzać użycie preparatów medycznych u siebie, ale oceniła to jako "rozwiązanie tymczasowe". Długoterminowym rozwiązaniem będzie zakończenie trzeciej fazy prób klinicznych - dodała.

Z Kantonu Andrzej Borowiak - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum