Chiny: pierwsze wyniki badań nad szczepionką Coronavac wskazują na jej skuteczność i bezpieczeństwo

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 10:55

W "Lancet Infectious Diseases" opublikowano wyniki testów chińskiej, eksperymentalnej szczepionki na Covid-19, Coronavac, autorstwa koncernu Sinovac. Badania wykazują, że szczepionka jest bezpieczna i chroni przed zachorowaniem.

Chiny: pierwsze wyniki badań nad szczepionką Coronavac wskazują na jej skuteczność i bezpieczeństwo
Sinovac między kwietniem a majem prowadził testy szczepionki na 700 osobowej kontrolnej grupie zdrowych, pełnoletnich ochotników. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Sinovac między kwietniem a majem prowadził testy szczepionki na 700 osobowej kontrolnej grupie zdrowych, pełnoletnich ochotników, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z koronawirusem - podaje Rzeczpospolita.

Ochotników podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzymała małą dawkę szczepionki, druga - dużą, a trzecia - placebo.

Chińska szczepionka została opracowana według starszej metody polegającej na wykorzystaniu nieaktywnych, całych cząstek wirusa. Takie rozwiązanie wiążę się z większym ryzykiem efektów ubocznych. Badacze wskazują jednak, że niezależnie od dawki uczestnicy testów dobrze zareagowali na podanie im szczepionki, tylko u jednego badanego, który otrzymał dużą dawkę szczepionki wystąpiła krótkotrwała reakcja alergiczna.

U wszystkich uczestników badania, którzy otrzymali szczepionkę a nie placebo, niezależnie od podanej dawki w ciągu 14 dni od podania im drugiej dawki doszło do reakcji ze strony układu odpornościowego. Pojawiły się przeciwciała. Wprawdzie ich poziom był niższy niż u tych osób, które przechorowały Covid-19, ale jak twierdzą badacze, wystarczający.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum