Cessak: prawdopodobnie do końca dnia kraje UE otrzymają dostawy zaktualizowanych szczepionek przeciw COVID-19

Autor: • Źródło: PAP09 września 2022 10:09

Prawdopodobnie do końca dnia wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny otrzymać pierwsze dostawy zaktualizowanych szczepionek przeciw COVID-19 – powiedział w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Cessak: prawdopodobnie do końca dnia kraje UE otrzymają dostawy zaktualizowanych szczepionek przeciw COVID-19
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak Fot. PAP/Roman Zawistowski
  • - Regularne dostawy będą się zwiększały. To są dostawy na poziomie 500-800 tys. w ciągu tygodnia do końca miesiąca - poinformował szef URPL. Zaznaczył, że będą to szczepionki firm Moderna i Pfizer
  • Poinformował, że nowe szczepionki adaptowane do subwariantu omikron BA.1 chronią na poziomie 90 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem
  • Cessak przyznał, że zainteresowanie szczepieniami w całej UE spada. Zaznaczył, że trzecią dawką zaszczepiło się ok. 13,5 mln osób

Do Polski trafi kilkaset tysięcy szczepionek

Zapowiedział, że według szacunków do Polski trafi kilkaset tysięcy szczepionek.

- Regularne dostawy będą się zwiększały. To są dostawy na poziomie 500-800 tys. w ciągu tygodnia do końca miesiąca - poinformował. Zaznaczył, że będą to szczepionki firm Moderna i Pfizer.

Cessak przyznał, że zainteresowanie szczepieniami w całej UE spada. Zaznaczył, że trzecią dawką zaszczepiło się ok. 13,5 mln osób.

- Trzeba pamiętać o tym, że szczepienia skutecznie wyhamowały dalszą mutację wirusa - widzimy, że nowe mutacje się nie pojawiają. Wszystkim nam zależy, żeby nasze rodziny - przede wszystkim nasi dziadkowie, nasze dzieci - były zdrowe. Dlatego, jeżeli rozpoczęliśmy te szczepienia, wytrwajmy do końca  - zaapelował.

Przypomniał, że pamięć immunologiczna po szczepieniu z czasem wygasa.

- Badania pokazują, że pamięć immunologiczna (...), która osobniczo u części osób po dwóch miesiącach raptownie spada, u części osób po sześciu miesiącach się utrzymuje. Nie każdy z nas bada się, my tego nie wiemy. Ale wiemy, że szczepienie podnosi miano przeciwciał i chroni nas przed ciężkim zachorowaniem, hospitalizacją i zgonem. A to jest to, czego chcemy uniknąć - podkreślił Cessak.

Nowe szczepionki chronią na poziomie 90 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Poinformował, że nowe szczepionki adaptowane do subwariantu omikron BA.1 chronią na poziomie 90 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem.

- Pierwotne szczepionki, tego pierwotnego szczepu z Wuhan, według ostatnich danych wykazywały ok. 80 proc. skuteczności. Czyli mamy znacznie skuteczniejszą szczepionkę - ocenił.

Dodał, że niepożądane działania są podobne, jak w przypadku pierwszych szczepionek przeciw COVID-19.

- Nie wykryto żadnych nowych działań niepożądanych. Mamy ten sam profil bezpieczeństwa. Główne działania niepożądane to są właśnie odczyny poszczepienne, to ból naramienny - on występował u 50 proc. wszystkich osób, które brały udział w badaniu - mówił.

Cessak podkreślił, że wszystkie działania niepożądane są monitorowane i przekazywane do wiadomości publicznej przez Europejską Agencje Leków.

Według prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych "wirus już wielokrotnie zaskakiwał".

- Nie wiemy, jak on będzie ewoluował. Wiemy, że raczej na najbliższy sezon jesienno-zimowy pozostanie w wariancie omikron. Spodziewamy się raczej subwariantów omikronu niż nowej mutacji - zapowiedział.

Jak zastrzegł, wygasić wirusa pomogą szczepienia. - Jeżeli się zaszczepimy w porównywalnej liczbie, jak chociaż trzecią dawką, to mamy szansę wygasić wirusa w tej sesji jesienno-zimowej - ocenił.

Przyznał, że możliwy jest także scenariusz, że COVID-19 stanie się chorobą sezonową, jak jest w przypadku grypy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum