• PARTNER SERWISUpartner serwisu

COVID-19 to śmiertelne zagrożenie dla niezaszczepionych kobiet w ciąży. "Przekonują się o tym dopiero na OIT"

Autor: PAP • Źródło: PAP13 października 2021 13:40

COVID-19 może być śmiertelnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży - mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog. Ginekolog dr Edward Morris podaje, że przekonują się o tym na oddziale intensywnej terapii.

Szczepionka to bezpieczeństwo dla dziecka i mamy - zapewnia naczelna położna Anglii. Fot. Shutterstock
  • Niezaszczepione kobiety w ciąży stanowią w Anglii prawie co piątą osobę będącą w stanie krytycznym z powodu COVID-19
  • Poinformowało o tym National Health Service (NHS), które namawia kobiety w ciąży do szczepień
  • Zakażenie może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem - ostrzega prof. Krzysztof Pyrć z UJ w Krakowie

NHS i brytyjscy eksperci namawiają kobiety w ciąży do tego, żeby się zaszczepiły przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Ciąża nie jest przeciwskazaniem do takiego szczepienia (podobnie jak i przeciwko grypie sezonowej - PAP). Szczepionka nie stwarza też zagrożenia dla zdrowia kobiety, jak i płodu, wręcz przeciwnie - może uchronić przed ciężkim zakażeniem.

Ciężki przebieg COVID-19 to poważne ryzyko dla niezaszczepionych ciężarnych

- Nieproporcjonalnie duża liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży znajdujących się na oddziale intensywnej terapii przekonuje, jak poważnym ryzykiem u kobiet w ciąży jest ciężki przebieg COVID-19 - stwierdza na stronie NHS dr Edward Morris, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

Również wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć przekonuje na Twitterze, że COVID-19 stanowi śmiertelne zagrożenie głównie dla osób z grupy ryzyka, takich na przykład jak kobiety w ciąży.

Szczepienia rekomendowane przez ginekologów i położników

Według NHS obserwacje 100 tys. kobiet w ciąży w Anglii i Szkocji oraz 160 tys. kobiet oczekujących dziecka w USA wykazały, że nie ma zagrożenia dla płodu. Jacqueline Dunkley-Bent, naczelna położna Anglii zapewnia kobiety w ciąży, że "szczepionka przeciwko COVID-19 czyni ciebie oraz twoje dziecko bezpiecznym i może uchronić przed szpitalem".

Szczepienia przeciwko COVID-19 są rekomendowane przez brytyjskie towarzystwo położników i ginekologów, jak i organizacje położnych. Do szczepień tych od sierpnia 2021 r. namawia także amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie.

W USA nadal jednak wśród kobiet w ciąży mniejsze jest zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 niż w całej populacji. Z danych opublikowanych 18 września 2021 r. wynika, że dotąd 31 proc. Amerykanek zaszczepiło się dwoma dawka przed zajściem w ciążę lub w okresie ciąży.

Zobacz też: Masz objawy COVID-19 w ciąży? Twoje dziecko może mieć gorsze rokowania. Naukowcy zalecają szczepienia

Szczepienia na COVID-19 a ciąża. Dr Grzegorz Cessak pokazuje wyniki badań

Szczepionki dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Eksperci są na tak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum