COVID-19: drugi booster dla osób powyżej 60. roku życia i z grupy ryzyka. Jest apel KE

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe11 lipca 2022 16:30

W związku z nawrotem zakażeń, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły dzisiaj drugą dawkę przypominającą szczepionek COVID-19 mRNA, w szczególności dla osób powyżej 60. roku życia i wszystkich osób z grupy podwyższonego ryzyka. Te dawki przypominające można podać co najmniej cztery miesiące po poprzedniej, w szczególności osobom, które otrzymały ostatnią dawkę przypominającą ponad sześć miesięcy temu.

COVID-19: drugi booster dla osób powyżej 60. roku życia i z grupy ryzyka. Jest apel KE
Osoby starsze i z grup ryzyka powinny przyjąć drugą dawkę przypominającą. Fot. Shutterstock
  • ECDC oraz EMA zaleciły dzisiaj rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat oraz osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby
  • W kwietniu 2022 r. obie agencje zaleciły, aby osobom powyżej 80 roku życia rozważyć zastosowanie drugiej dawki przypominającej
  • Jednak agencje zauważyły ​​w tym czasie, że może być konieczne rozważenie drugich dawek przypominających u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób wrażliwych w każdym wieku, jeśli nastąpi nawrót infekcji

Drugie boostery dla osób powyżej 60. roku życia i osób wrażliwych

Ponieważ w Europie trwa obecnie nowa fala, wraz ze wzrostem liczby przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej opieki medycznej (OIOM), bardzo ważne jest, aby organy zdrowia publicznego rozważyły ​​teraz osoby w wieku od 60 do 79 lat, a także osoby wrażliwe w każdym wieku za drugą dawkę przypominającą.

 Można je podawać co najmniej cztery miesiące po poprzedniej, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które otrzymały poprzednią dawkę przypominającą ponad 6 miesięcy temu. Obecnie zatwierdzone szczepionki nadal są wysoce skuteczne w ograniczaniu hospitalizacji z powodu COVID-19, ciężkich chorób i zgonów w kontekście pojawiających się wariantów SARS-CoV-2.

Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że "szczepionki przeciw COVID-19 działają i zapewniają dobry poziom ochrony przed ciężkimi chorobami i hospitalizacją. W związku z ponownym wzrostem liczby przypadków i hospitalizacji, gdy wkraczamy w okres letni, zachęcam wszystkich do jak najszybszego zaszczepienia się i doładowania. Nie ma czasu do stracenia".

- Wzywam państwa członkowskie do natychmiastowego wprowadzenia drugich dawek przypominających dla wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat, a także dla wszystkich osób wymagających szczególnej troski oraz wzywam wszystkich, którzy mogą przyjść i zaszczepić się. W ten sposób chronimy siebie, naszych bliskich i wrażliwe populacje - powiedziała Kyriakides.

- Obecnie obserwujemy rosnące wskaźniki zgłaszania przypadków COVID-19 oraz rosnącą tendencję w przyjmowaniu i obsadzaniu szpitali i oddziałów intensywnej terapii w kilku krajach, głównie za sprawą podlinii BA 5 firmy Omicron – stwierdził dr Andrea Ammon, dyrektor ECDC. - To sygnalizuje początek nowej, powszechnej fali COVID-19 w całej Unii Europejskiej. Wciąż jest zbyt wiele osób zagrożonych poważną infekcją COVID-19, które musimy chronić tak szybko, jak to możliwe. Musimy przypomnieć ludziom o znaczeniu szczepienia od pierwszej dawki do drugiej dawki przypominającej. Musimy zacząć dzisiaj.

Drugie boostery w szerszej populacji

W chwili obecnej nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie podania drugiej dawki przypominającej osobom poniżej 60 roku życia, które nie są narażone na ciężką chorobę o wyższym ryzyku.

Nie ma też jednoznacznych dowodów na poparcie podawania wczesnej drugiej dawki przypominającej pracownikom służby zdrowia lub osobom pracującym w domach opieki długoterminowej, chyba że są oni narażeni na wysokie ryzyko.

Jednak mieszkańcy domów opieki długoterminowej są prawdopodobnie narażeni na ryzyko ciężkiej choroby i należy rozważyć podanie dawek przypominających zgodnie z zaleceniami krajowymi.

ECDC i EMA wezwały organy ds. zdrowia publicznego w całej UE do zaplanowania dodatkowych dawek przypominających w sezonie jesienno-zimowym dla osób o najwyższym ryzyku ciężkiej choroby, prawdopodobnie łącząc szczepienia przeciwko COVID-19 ze szczepieniami przeciwko grypie.

Ostatecznie to kraje członkowskie podejmą krajowe decyzje dotyczące tego, kto powinien otrzymać drugie dawki przypominające, biorąc pod uwagę sytuację w ich krajach.

Adaptowane szczepionki: prace trwają

Najnowsze porady ECDC/EMA pojawiają się w trakcie prac nad dostosowaniem szczepionek do budzących obawy wariantów Omicron.

- Pracujemy nad możliwym zatwierdzeniem zaadaptowanych szczepionek we wrześniu – wyjaśniła dyrektor wykonawcza EMA, Emer Cooke, zauważając, że „nasz komitet ds. leków dla ludzi analizuje obecnie dane dotyczące dwóch zaadaptowanych szczepionek”.

- W międzyczasie ważne jest, aby rozważyć zastosowanie obecnie zatwierdzonych szczepionek jako drugich dawek przypominających u osób najbardziej narażonych. Zatwierdzone szczepionki w UE nadal skutecznie zapobiegają hospitalizacjom, ciężkim chorobom i zgonom spowodowanym COVID-19, nawet jeśli wciąż pojawiają się nowe warianty i podwarianty - argumentowała.

ECDC i EMA będą nadal ściśle oceniać pojawiające się dane dotyczące skuteczności szczepionek i danych epidemiologicznych oraz odpowiednio aktualizują swoje zalecenia. Dalsze szczegóły dotyczące najnowszych porad dotyczących drugich dawek przypominających są dostępne we wspólnym oświadczeniu ECDC/EMA .

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum