COVID-19. Polska z jednym z najgorszych wyników szczepień w UE

Autor: oprac. MP • Źródło: WP/Rynek Zdrowia01 września 2021 11:40

Polska wykorzystała nieco ponad 60 procent dotąd otrzymanych dawek szczepionek przeciw Covid-19. To jeden z najgorszych wyników wśród krajów Unii Europejskiej.

COVID-19. Polska z jednym z najgorszych wyników szczepień w UE
Polska na końcu rankingu szczepień w UE Fot. Shutterstock
  •  Drastycznie spada liczba Polaków chętnych do szczepień przeciw Covid-19
  • - Grupa osób, które były zdecydowane na szczepienie, wyczerpała się - przyznaje otwarcie Michał Dworczyk, szef KPRM
  • Polska na szarym końcu w liczbie wykorzystanych dawek wśród krajów UE

Brakuje chętnych do szczepień. Polska z największym zapasem szczepionek 

Z powodu braku chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19 Polska ma obecnie największe zapasy niewykorzystanych dawek w całej UE. W ciągu trzech miesięcy z lidera szczepień spadliśmy na koniec zestawienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - pisze Wirtualna Polska.

 - Grupa osób, które były zdecydowane na szczepienie, wyczerpała się. Teraz pozostało namawianie Polaków, którzy nie są do końca przekonani. Dalej konsekwentnie musimy prowadzić akcję informacyjną, zachęcającą do szczepień - mówił w poniedziałek 30 sierpnia Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Co ciekawe, szef KPRM to samo podkreślał w połowie lipca, kiedy spadek chętnych do szczepień przeciw COVID-19 - liczony tydzień do tygodnia - wynosił kilkadziesiąt procent.

Wówczas KPRM zapowiedziała, że odsprzeda te dawki szczepionek, które mogłyby się zmarnować.

Według raportu ECDC Polska sprzedała 5 mln szczepionek, ale wciąż posiada 15 mln niewykorzystanych dawek, co jest największym zapasem ze wszystkich krajów, które korzystały z unijnego mechanizmu zamawiania szczepionek.

Polska na końcu rankingu wykorzystanych dawek szczepionek przeciw Covid-19

Zamówienia spływały do krajów proporcjonalnie do liczby ludności. Do tej pory najwięcej szczepionek trafiło do Niemiec (114 mln sztuk), gdzie wykorzystano 89 proc. dawek.

Polska natomiast otrzymała 56 mln szczepionek, z czego wykorzystano jedynie 36,2 mln dawek, co daje 64 proc. Jak wynika z raportu EDCD, to jeden z najgorszych wyników wśród 28 krajów raportujących o szczepieniach. Gorzej wypadają jedynie Bułgaria, Słowenia i Rumunia.

Wśród liderów są m.in. Hiszpania (95 proc. dawek), Francja (93 proc), Włochy (90 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum