COVID-19. Polska z jednym z najgorszych wyników szczepień w UE
Polska wykorzystała nieco ponad 60 procent dotąd otrzymanych dawek szczepionek przeciw Covid-19. To jeden z najgorszych wyników wśród krajów Unii Europejskiej.

- Drastycznie spada liczba Polaków chętnych do szczepień przeciw Covid-19
- - Grupa osób, które były zdecydowane na szczepienie, wyczerpała się - przyznaje otwarcie Michał Dworczyk, szef KPRM
- Polska na szarym końcu w liczbie wykorzystanych dawek wśród krajów UE
Brakuje chętnych do szczepień. Polska z największym zapasem szczepionek
Z powodu braku chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19 Polska ma obecnie największe zapasy niewykorzystanych dawek w całej UE. W ciągu trzech miesięcy z lidera szczepień spadliśmy na koniec zestawienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - pisze Wirtualna Polska.
- Grupa osób, które były zdecydowane na szczepienie, wyczerpała się. Teraz pozostało namawianie Polaków, którzy nie są do końca przekonani. Dalej konsekwentnie musimy prowadzić akcję informacyjną, zachęcającą do szczepień - mówił w poniedziałek 30 sierpnia Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia.
Co ciekawe, szef KPRM to samo podkreślał w połowie lipca, kiedy spadek chętnych do szczepień przeciw COVID-19 - liczony tydzień do tygodnia - wynosił kilkadziesiąt procent.
Wówczas KPRM zapowiedziała, że odsprzeda te dawki szczepionek, które mogłyby się zmarnować.
Według raportu ECDC Polska sprzedała 5 mln szczepionek, ale wciąż posiada 15 mln niewykorzystanych dawek, co jest największym zapasem ze wszystkich krajów, które korzystały z unijnego mechanizmu zamawiania szczepionek.
Polska na końcu rankingu wykorzystanych dawek szczepionek przeciw Covid-19
Zamówienia spływały do krajów proporcjonalnie do liczby ludności. Do tej pory najwięcej szczepionek trafiło do Niemiec (114 mln sztuk), gdzie wykorzystano 89 proc. dawek.
Polska natomiast otrzymała 56 mln szczepionek, z czego wykorzystano jedynie 36,2 mln dawek, co daje 64 proc. Jak wynika z raportu EDCD, to jeden z najgorszych wyników wśród 28 krajów raportujących o szczepieniach. Gorzej wypadają jedynie Bułgaria, Słowenia i Rumunia.
Wśród liderów są m.in. Hiszpania (95 proc. dawek), Francja (93 proc), Włochy (90 proc.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)