• PARTNER SERWISUpartner serwisu

CDC o szczepieniu kobiet w ciąży przeciwko Covid-19: nie ma przeciwwskazań

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP12 sierpnia 2021 13:02

Ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz przedwczesnego porodu, a nawet poronienia - informują amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób i zalecają kobietom w ciąży, aby się szczepiły.

Szczepienie przeciw Covid-19 zalecane dla kobiet w ciąży Fot. Shutterstock
  • Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób apelują do kobiet w ciąży o zaszczepienie przeciw Covid-19
  • Wcześniejsze, jak i najnowsze badania wykazują, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepień kobiet ciężarnych

Szczepienia bezpieczne dla kobiet w ciąży

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają, by kobiety w ciąży szczepiły się przeciw Covid-19. CDC oświadczyły, że ani we wcześniejszych, ani w najnowszych badaniach nie znalazły dla nich przeciwskazań.

- Szczepionki są bezpieczne i skuteczne; nigdy nie było to pilniejsze niż teraz, by zwiększyć liczbę szczepień, gdy zmagamy się z wysoce zakaźnym wariantem Delta, obserwując poważne skutki Covid-19 pośród osób niezaszczepionych - oświadczyła dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky

Ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

Z najnowszych analiz wynika, że wskaźnik poronień po szczepieniu pozostaje na podobnym poziomie co wśród ciężarnych kobiet, które nie przyjęły szczepionki. Badania dotyczyły preparatów koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Z drugiej strony, z informacji CDC wynika, że ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebycia Covid-19 oraz przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Z tego powodu CDC apelują, by wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, w tym kobiety w ciąży i karmiące, zaszczepiły się.

- Szczepienia to jedyne wyjście z tego kryzysu - oznajmiła Walensky.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum