• PARTNER SERWISUpartner serwisu

CDC apeluje do ciężarnych i przypomina o ryzyku groźnych powikłań po COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 września 2021 08:10

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaapelowały w środę, 29 września, do kobiet w ciąży do szczepienia przeciw COVID-19. Agencja przypomniała o ryzyku powikłań po przejściu zakażenia.

Szczepienia przeciw COVID-19 ciężarnych są konieczne. Fot. Shutterstock
  • Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały pilny komunikat 29 września. Dotyczył on zwiększenia szczepień wśród kobiet ciężarnych, kobiet po porodzie oraz planujących ciążę
  • Jak podaje CDC, kobiety w ciąży są aż dwukrotnie bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19
  • Według statystyk CDC tylko 31 proc. ciężarnych kobiet zdecydowało się na szczepienie przeciw COVID-19
  • - Ciąża w czasie pandemii wiąże się z dodatkowymi obawami dla rodzin - dodała szefowa agencji Rochelle Walensky

CDC wzywa do szczepień kobiety w ciąży

W wydanym w środę "pilnym" komunikacie, agencja wezwała do zwiększenia szczepień wśród "osób będących w ciąży, po niedawno przebytej ciąży, tych które starają się zajść w ciążę, lub które mogą zajść w ciążę w przyszłości".

Według CDC ciężarne kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na ciężki przebieg Covid-19 i 70 proc. ryzyko śmierci z powodu powikłań wywołanych wirusem. Agencja dodała, że do 27 września zanotowano w USA ponad 125 tys. przypadków Covid-19 wśród kobiet w ciąży, z czego 22 tys. były hospitalizowane, a 161 zmarło. Co więcej, agencja ostrzega, że Covid-19 zwiększa ryzyko poronienia, wczesnego porodu, oraz ciężkiego przebiegu Covid-19 u noworodka.

Mimo to, statystyki CDC wskazują, że zaszczepiło się tylko 31 proc. ciężarnych kobiet. Szczególnie niski odsetek szczepionych występuje u czarnoskórych kobiet (15,6 proc.)

- Ciąża może być wyjątkowym, ale również stresującym czasem - a ciąża w czasie pandemii wiąże się z dodatkowymi obawami dla rodzin. Silnie zachęcam tych, którzy są w ciąży, lub zastanawiają się nad zajściem w ciążę, by porozmawiali ze swoim lekarzem o ochronnych korzyściach szczepionki przeciwko Covid-19 - powiedziała szefowa agencji Rochelle Walensky.

Czytaj: Szczepienia na COVID-19 u kobiet ciężarnych i karmiących. Są wyniki badań

Bezpieczne szczepienia dla ciężarnych

Szczepienia przeciw COVID-19 ciężarnych i karmiących kobiet jest cały czas w kręgu zainteresowania ekspertów i nie tylko. Według wielu doniesień, co jakiś czas pojawiają się kolejne badania, które pokazują istotność prewencji zakażeń koronawirusem.

- Szczepionki przeciw COVID-19 Pfizera i Moderny były dobrze tolerowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę. Przebadano 17 525 osób. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu podania i zmęczenie – przekazał dr Cessak powołując się na amerykańskie badania.

Czytaj: Szczepienia na COVID-19 a ciąża. Dr Grzegorz Cessak pokazuje wyniki badań

Szczepienie przeciw grypie i COVID-19 podane jednocześnie? Cessak: nie przewiduje się powikłań

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum