×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

CBOS: przeciw grypie chce zaszczepić się tylko 13 proc. Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 grudnia 2013 14:01

87 proc. Polaków nie zamierza w tym sezonie jesienno-zimowym szczepić się przeciwko grypie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 7 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że już się zaszczepiło, a 6 proc. - zamierza jeszcze skorzystać z tej formy profilaktyki.

CBOS: przeciw grypie chce zaszczepić się tylko 13 proc. Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek, 9 grudnia CBOS przypomniał, że w ubiegłym sezonie zaledwie 3,8 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie. Było wówczas prawie trzykrotnie więcej zachorowań i podejrzeń o zachorowanie na grypę niż w sezonie poprzednim, a liczba związanych z tym hospitalizacji wzrosła ponad czterokrotnie.

Z najnowszego badania wynika, że w bieżącym sezonie jedynie 7 proc. dorosłych Polaków deklaruje, iż zaszczepiło się przeciwko grypie, a kolejne 6 proc. zamierza to jeszcze zrobić, zaś zdecydowana większość badanych (87 proc.) nie zaszczepiła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy i nie zamierza tego zrobić.

Badani, którzy już zaszczepili się przeciw grypie, to najczęściej mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast (16 proc.) oraz małych miast do 20 tys. mieszkańców (11 proc.), ankietowani o stosunkowo wysokich miesięcznych dochodach per capita - powyżej 1500 zł (12 proc.), najmłodsi respondenci do 24. roku życia (12 proc.), a także absolwenci wyższych uczelni (10 proc.). 

CBOS zapytał badanych nie tylko o szczepienie się w bieżącym sezonie, ale także o dotychczasowe doświadczenia. Okazuje się, że co trzeci dorosły Polak (32 proc.) zaszczepił się przeciwko grypie przynajmniej raz w życiu.  W grupie osób, które choć raz w życiu zaszczepiły się, znaczna część (39 proc.) deklaruje, że pomimo zaszczepienia się zachorowała na grypę w tym samym sezonie. 

CBOS analizował także główne powody, dla których Polacy nie szczepią się przeciw grypie. Najczęściej wymienianym powodem nieszczepienia się przeciwko grypie jest przekonanie, że ta forma uodparniania jest niezbyt skuteczna (28 proc.). Kolejnym, nieznacznie tylko rzadziej podawanym powodem nieszczepienia się jest przekonanie o małym prawdopodobieństwie zachorowania (24 proc.). Następny w kolejności powód wymieniany przez niemal co piątego ankietowanego (19 proc.) - to obawa przed powikłaniami po szczepionce. 

Z kolei Polacy, którzy zaszczepili się już w tym sezonie, zostali zapytani o to, co ich skłoniło do tej formy profilaktyki. Najwięcej badanych jako powód wskazało, że jest to poważna choroba i obawiają się jej powikłań (38 proc.). 36 proc. zrobiło to: ze względu na swój stan zdrowia. 

Badani rzadziej wskazywali, że zdecydowali się na szczepienie przeciwko grypie ze względu na swój wiek (27 proc.) oraz na większe ryzyko zarażenia, wynikające z przebywania na co dzień z dużą grupą ludzi (24 proc.). Co piąty badany zaszczepił się ponieważ tak polecił im lekarz. 

Trochę rzadziej ankietowani szczepią się, ponieważ inne osoby z ich rodziny to robią (12 proc.), a także dlatego, że w przeszłości ciężko przechodzili grypę i teraz wolą jej unikać (12 proc.). Dla mniej niż co dziesiątego (8 proc.) motywację do zaszczepienia stanowi fakt, że przebywa on z osobami, dla których grypa mogłaby być niebezpieczna - z dziećmi, osobami starszymi, przewlekle chorymi, kobietami w ciąży - i taka sama liczba ankietowanych wybiera tę formę profilaktyki, gdyż ma dostęp do darmowych szczepień (8 proc.). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum