• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Burza wokół wytycznych dla aptek. MZ odpowiada na zarzuty

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP09 grudnia 2021 15:06

- Wykonywanie szczepień w aptece nie jest ustawowym obowiązkiem każdej apteki, lecz jedynie możliwością poszerzenia dodatkowych usług farmaceutycznych pod warunkiem spełnienia określonych wymogów - Ministerstwo Zdrowia odpowiada na krytykę nowych wytycznych dla aptek szczepiących przeciw COVID-19 i grypie.

Nowe wytyczne dla aptek realizujących szczepienia wywołały kontrowersje. MZ odpowiada na krytykę Fot. AdobeStock
  • Na początku grudnia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło rozporządzenie ws. nowych wytycznych dla aptek, które chcą przeprowadzać szczepienia
  • - Nowe wymogi lokalowe dla aptek, które chcą szczepić przeciw grypie i COVID-19 są niezasadne i niemożliwe do wdrożenia w większości funkcjonujących aptek - oceniała projekt Naczelna Rada Aptekarska
  • - Wymagania te mają zapewnić większe bezpieczeństwo - odpowiada MZ
  • Jak zauważa resort zdrowia, wcześniej NRA nie negowała wyposażenia lokalu

Sprawdź: Izba przyjęć, szatnia i sejf w aptece. Bez tego nie ma szczepień. Nowe rozporządzenie MZ

NRA krytykuje wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla aptek. "Niezasadne i niemożliwe"

Ministerstwo Zdrowia odpowiada ws. wymogów dla szczepień w aptekach

Nowe wymagania lokalowe wobec aptek, w których będą odbywać się szczepienia ochronne przeciw grypie lub COVID-19, mają zapewnić bezpieczeństwo osobom szczepiącym się, a także realizującym recepty, w tym także pracownikom aptek – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Chodzi o zmiany zawarte w opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektach zmieniających rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki oraz w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki.

Czytaj: Obowiązek szczepień dla nauczycieli. Czarnek odpowiada, czy będą zwolnienia

Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Naczelna Izba Aptekarska krytykuje wytyczne dotyczące szczepień w aptekach

Krytycznie projekty te oceniła w ostatnich dniach m.in. Naczelna Izba Aptekarska. W piśmie do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego NIA stanowczo im się sprzeciwia.

- Wprowadzenie tak restrykcyjnych wymogów wstrzyma w aptekach ważny i efektywny proces szczepień - ostrzega Izba.

Także Konfederacja Lewiatan oceniła, że nowe wymogi lokalowe, jakie powinny spełniać apteki, przyczynią się do zahamowania wzrostu liczby placówek biorących udział w Narodowym Programie Szczepień.

- Wiele aptek zostanie wręcz wyeliminowanych z tego programu, ponieważ nie sprostają nowym obowiązkom - napisała w swoim stanowisku organizacja zrzeszająca pracodawców.

Czytaj: WHO o omikronie: wyższy wskaźnik reinfekcji, mniej zjadliwe objawy

Zarobki. Pielęgniarka, położna, lekarz, dentysta. Jest raport o pieniądzach w ochronie zdrowia

Nowe wytyczne dla aptek mają zapewnić bezpieczeństwo

Resort zdrowia, pytany o te zastrzeżenia, przekazał, że nowe wymagania lokalowe wobec aptek, w których będą odbywać się szczepienia ochronne przeciw grypie lub COVID-19, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko osobom decydującym się na szczepienia w aptece, ale również zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego osobom realizującym recepty, w tym pracowników apteki.

- Wskazane wymogi lokalowe dotyczą dodatkowego pomieszczenia do szczepień, które będzie docelowym pomieszczeniem konsultacyjnym, w którym apteka będzie mogła wykonywać usługi w ramach opieki farmaceutycznej, gdzie jednym z warunków jest zapewnienie intymności pacjentowi korzystającemu z tego rodzaju usług - podnosi MZ.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia wymogi lokalowe dotyczące szczepień stanowią niezbędne minimum w kontekście zasad i wymogów sanitarnych.

- Należy mieć na względzie, że istotna część pacjentów aptek ogólnodostępnych, chcących zrealizować receptę na leki, jest właśnie w fazie przeziębienia czy innej dolegliwości, co powoduje, że staje się źródłem zarażenia dla osób z otoczenia - tłumaczy ministerstwo.

- Osoby pragnące się zaszczepić, jak wiadomo, powinny być zdrowe, a tym samym konieczne jest umożliwienie im przeprowadzenia takiego szczepienia w warunkach zapewniających minimum sanitarne i brak kontaktu z pozostałymi pacjentami apteki - argumentuje.

Czytaj: Refundacja leków. Ten wzór stworzyli agenci CBA. „Jest nie do użycia”

Zakażeni odwlekają testy. Naczelny epidemiolog USK alarmuje: wtedy leczenie jest trudniejsze

Szczepienie w aptece nie jest ustawowym obowiązkiem każdej apteki

Resort przypomina, że przy szczepieniu dzieci w podstawowej opiece zdrowotnej standardem jest, że szczepienia odbywają się w wydzielonej odrębnie części przychodni dla tzw. dzieci zdrowych, z odrębnym wejściem z zewnątrz.

- Taki model w Polsce funkcjonuje od dziesięcioleci i wynika z podstawowych zasad sanitarnych i epidemiologicznych - akcentuje MZ.

Resort zauważa, że projektowane rozporządzenia - z uwagi na konieczności zapewnienia czasu na dostosowanie się aptek do nowych wymogów lokalowych, czyli wyodrębnienia izby pacjenta z zewnątrz lokalu apteki - przewidziały przepisy przejściowe, zgodnie z którymi szczepienia w aptekach ogólnodostępnych przeciw grypie lub COVID-19 będą mogły być do 1 września 2022 r. przeprowadzane zgodnie z dotychczasowymi, bardziej liberalnymi wymogami, w których były przeprowadzane szczepienia przeciw COVID-19.

MZ zaznacza ponadto, że sprawowanie opieki farmaceutycznej jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z tego rodzaju usług jak i osób realizujących recepty.

Czytaj: Projekt zarządzenia NFZ ws. KOS-Zawał. Nowe regulacje dla kar umownych

Lek sotrovimab ma być skuteczny na wszystkie mutacje Omikrona. Jest dostępny w dwóch krajach

W kwietniu NRA nie negowała wyposażenia lokalu

Resort podnosi, że 2 kwietnia 2021 r. Naczelna Rada Aptekarska zaprezentowała propozycje swoich rozwiązań prawnych w odniesieniu do szczepień przeciw COVID-19, wśród których - jako jedno z dopuszczalnych miejsc przeprowadzania szczepień ochronnych w aptece ogólnodostępnej - Rada wskazała m.in. na izbę szczepień pacjentów lub pomieszczenie, które pełni taką funkcję. Izba ta miała wchodzić w skład powierzchni podstawowej lokalu apteki ogólnodostępnej.

Co więcej - jak zauważa MZ - NRA nie negowała konieczności wyposażenia lokalu w sposób zapewniający minimum zasad sanitarnych, a w konsekwencji bezpieczeństwa pacjentów.

Zaprezentowane projekty nie odbiegają od wyposażenia zaproponowanego przez resort do szczepień na covid.

- Natomiast, z uwagi na pandemię wirusa SARS-CoV-19 i pilną potrzebę przeprowadzenia maksymalnie dużej liczby szczepień w krótkim czasie, w drodze wyjątku zaakceptowano możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw COVID-19 w pomieszczeniu administracyjno-gospodarczym apteki czy w izbie ekspedycyjnej przy wydzieleniu obszaru, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo i poszanowanie intymności i godności pacjenta, lub też przy zachowaniu rozdziału czasowego i wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie na przeprowadzenie szczepień ochronnych - wskazało ministerstwo.

- Istotnym jest, że w tamtym czasie panował powszechny konsensus, iż takie niedoskonałe rozwiązanie dedykowane będzie jedynie na potrzeby szczepień przeciw COVID-19, mając na względzie istniejące nadzwyczajne okoliczności - zaznacza MZ.

Czytaj: Ratownicy skarżą się do Ministerstwa. Wiceminister Kraska interweniuje

22 salowe do zwolnienia. Powodem ma być sytuacja finansowa szpitala

Szczepienia w aptece. Drogi pacjentów nie powinny się krzyżować 

Dlatego też resort zdrowia stoi obecnie na stanowisku, że docelowym standardem przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów, jako usługi farmaceutycznej w aptekach ogólnodostępnych, powinno być ich wykonywanie w izbach przyjęć pacjentów (zgodnie z nomenklaturą NRA: izbach szczepień pacjentów), przy jednoczesnym, wymogu dostępu do tej izby w sposób zapewniający brak dróg krzyżowania pacjentów chorych ze zdrowymi.

MZ wyjaśnia, że przedstawiona w projekcie rozporządzenia propozycja dostępu z zewnątrz lokalu apteki (podobnie jak w przypadku szczepień dla dzieci z kalendarza POZ) jest najlepszym z rozwiązań, niemniej nie ostatecznym.

- Należy podkreślić, że zawarte w przedmiotowych projektach rozwiązania prawne są propozycją resortu zdrowia i stanowią punkt wyjścia do dalszej dyskusji i dialogu, czemu z resztą mają służyć rozpoczęte konsultacje publiczne - przekazało ministerstwo.

Czytaj: Spór o szpital specjalistyczny. Wojewoda: miejsca dla chorych muszą się znaleźć

Czwarta fala zbiera śmiertelne żniwo. Dr Sutkowski: codziennie spadają 2-3 samoloty

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum