Blisko 2 mln dawek szczepionki przeciw małpiej ospie zabezpieczone. Podpisano umowę

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe18 listopada 2022 14:00

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) działający przy Komisji Europejskiej podpisał umowę w sprawie wspólnych zamówień na dostawię do 2 mln dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie.

Blisko 2 mln dawek szczepionki przeciw małpiej ospie zabezpieczone. Podpisano umowę
Zabezpieczono dawki szczepionki przeciwko małpiej ospie. Fot. AdobeStock
  • Europejskiej Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał ramową umowę z Bavarian Nordic w sprawie wspólnych zamówień na 2 miliony dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie w latach 2023-2024
  • Działanie to pozwoli 14 państwom zakup dawek w celu zaspokojenia potrzeb i zapasów – przekazuje Europejska Unia Zdrowotna
  • Jak wynika ze wspólnego stanowiska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides i dyrektora regionalnego WHO ds. Europy dra Hansa Henriego P. Kluge, Komisja wciąż koncertuje się na zapobieganiu endemicznemu występowaniu małpiej ospy w Europie

Dawki szczepionek zabezpieczone

Jak wynika z oficjalnego komunikatu Europejskiej Unii Zdrowotnej, Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) działający przy Komisji Europejskiej podpisał 17 listopada umowę ramową z przedsiębiorstwem Bavarian Nordic w sprawie wspólnych zamówień na dostawę do 2 mln dawek szczepionki przeciwko ospie małpiej w latach 2023 i 2024.

Dzięki temu działaniu 14 państw zyskuje możliwość zakupu dawek w celu zaspokojenia swoich średnio i długoterminowych potrzeb oraz utworzenia zapasów. Pierwsze dostawy dawek szczepionki w ramach wspólnego zamówienia rozpoczną się w drugim kwartale 2023 roku – czytamy w komunikacie.

Z kolei, jak wynika ze wspólnego oświadczeni komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides oraz dyrektora regionalnego WHO ds. Europy dr Hansa Henriego P. Kluge, "Komisja nadal koncentruje się na zapobieganiu endemicznemu występowaniu ospy małpiej w Europie".

Podkreślono przy tym, że umowa w sprawie wspólnego udzielania zamówień podpisana z Bavarian Nordic jest uzupełnieniem prac prowadzonych w ostatnich miesiącach przez HERA i Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HaDEA), czyli zmierzających do zakupu ponad 334 tys. dawek szczepionek dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb państw członkowskich.

Wspólne udzielanie zamówień

W komunikacie wyjaśniono także, na czym polega unijny mechanizm wspólnego udzielania zamówień. Został on określony w stosownej umowie UE podpisanej przez 36 państw i umożliwia wspólne zamówienia na medyczne środki przeciwdziałania jako alternatywę dla zamówień publicznych na poziomie krajowym lub ich uzupełnienie.

Jednocześnie zaś zapewnia on uczestniczącym państwom UE bardziej sprawiedliwy dostęp do konkretnych medycznych środków przeciwdziałania i poprawia bezpieczeństwo dostaw, a także gwarantuje bardziej wyrównane ceny – czytamy.

Co ważne, HERA może rozpocząć procedurę udzielenia zamówienia, jeśli co najmniej cztery z 36 państw uczestniczących są zainteresowane wspólnym zamówieniem na medyczne środki przeciwdziałania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum