• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bielsko-Biała: szpital apeluje do personelu o zaszczepienie się

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia29 lipca 2021 15:40

Jak poinformowała w czwartek Anna Szafrańska, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, zaszczepione jest już ponad 92 proc. personelu placówki i zgłaszają się kolejni chętni. Przestrzegła także osoby, które tego nie uczynią, przed możliwymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Dyrekcja bielskiego szpitala apeluje do personelu o szczepienie się przeciwko Covid-19. Fot. Shutterstock
  • O szczepienie się personelu apeluje dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Uczyniło to już co prawda ponad 92 proc., ale wciąż jest grupa niezaszczepionych
  • W apelu znalazł się zapis, że brak szczepienia może skutkować odpowiedzialnością finansowo-prawną pracownika
  • Placówka robi wszystko co jest możliwe, aby pacjenci szpitala nie zakazili się Sars-CoV-2 podczas hospitalizacji

Ciągle można się zaszczepić

- Celem apelu jest przypomnienie, że nasz personel nadal może się w szpitalu zaszczepić przeciw Covid-19. Wśród załogi są jeszcze osoby, które z różnych powodów, m.in. zdrowotnych, nie uczyniły tego w momencie, kiedy program szczepień obejmował służbę zdrowia – mówiła Szafrańska.

Dodała: - Teraz mogą to zrobić w ramach szczepień populacyjnych. W naszym szpitalu zaszczepionych jest 92 proc. pracowników. Zgłaszają się kolejne osoby. W ubiegłym tygodniu było to pięciu pracowników" - powiedziała Anna Szafrańska.

Niezaszczepieni poniosą konsekwencje?

W apelu kierownictwa szpitala znalazł się zapis, że brak szczepienia może skutkować odpowiedzialnością finansowo-prawną pracownika. Jak wyjaśniła Anna Szafrańska, "nie chodzi tu o straszenie sankcjami karnymi, bo szpital nie ma takich możliwości ani żadnych podstaw prawnych".

- Również organy, którym podlegamy nie obligują nas do takiego postępowania. Chcemy jednak przypomnieć, że pacjenci występują z roszczeniami wobec placówek medycznych w związku z zakażeniem SARS-CoV-2. Są takie sytuacje w Polsce - wskazała.

Jak dodała, pacjent, który zakaził się w szpitalu, może żądać zadośćuczynienia za wywołanie rozstroju zdrowia.

- Podkreślam, że w szpitalu wojewódzkim restrykcyjnie przestrzegamy wszystkich zaleceń związanych z epidemią. Robimy wszystko, aby żaden pacjent się nie zakaził podczas pobytu w naszej placówce. Duża część personelu jest zaszczepiona, ale są osoby, które tego jeszcze nie zrobiły. Dlatego przypominamy im, że w sytuacji, gdy do naszej placówki trafi pacjent z ujemnym wynikiem na obecność koronawirusa, a po wyjściu ze szpitala okaże się, że jest chory na Covid-19, to może wystąpić z roszczeniem wobec szpitala – mówiła Szafrańska.

Dodała, że jeśli dochodzenie epidemiologiczne wykaże, że źródłem zakażenia SARS-CoV-2 był niezaszczepiony pracownik, wówczas firma ubezpieczająca naszą placówkę może dopozwać taką osobę do roszczenia, o które wystąpił pacjent.

Pacjent może wystąpić też z pozwem cywilnym

Jak dodała Szafrańska, pacjent może również wystąpić z pozwem cywilnym wobec niezaszczepionego pracownika.

- W apelu właśnie o tym przypominamy i ostrzegamy przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z braku szczepienia przeciw Covid-19 - powiedziała.

Anna Szafrańska zaznaczyła zarazem, że z informacji przedstawianych przez specjalistów, Ministerstwo Zdrowia oraz Światową Organizację Zdrowia "wynika jednoznacznie, że zaszczepienie się to jedyna skuteczna walka z pandemią koronawirusa".

- W związku z tym apelujemy do tych pracowników, którzy nie skorzystali jeszcze z tej możliwości, aby to zrobili - powiedziała.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum