Białystok: pracownicy szkół będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2020 13:30

Wszyscy chętni pracownicy miejskich placówek oświatowych będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - taką decyzję podjęły władze Białegostoku w ramach przygotowań do nowego roku szkolnego. Koszt takich szczepień dla budżetu miasta szacują na 250 tys. zł.

Białystok: pracownicy szkół będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie
Koszt takich szczepień dla budżetu to ok. 250 tys. zł Fot. Archiwum

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej rekomendacje wypracowane przez specjalny zespół, dotyczące działalności miejskich szkół i przedszkoli w związku z pandemią koronawirusa. Oparte są one o rządowe rozporządzenia i wytyczne dotyczące edukacji, i w wielu miejscach pokrywają się z rekomendacjami Unii Metropolii Polskich, do której Białystok należy.

Miasto rekomenduje m.in., by jedynie rodzice uczniów klas pierwszych podstawówek mogli - na początku roku szkolnego - odprowadzając swoje pociechy wchodzić z nimi do szkolnych budynków. Komunikacja z rodzicami ma być oparta o internet i telefon a lekcje danej klasy odbywać się - możliwie w jednej sali. Wedle tych rekomendacji - w czasie zajęć uczniowie nie muszą mieć maseczek czy przyłbic, ale na przerwach już tak, chyba że możliwe jest wtedy zachowanie dystansu społecznego. Rudnicki zaznaczył, że tu decyzje ostatecznie podejmuje dyrektor szkoły.

Wśród miejskich rekomendacji dla szkół są m.in. zalecenia, by ograniczane były kilkudniowe wycieczki, ale już nie wyjścia ze szkoły do miasta, np. do kina, teatru czy Epi-Centrum Nauki. Rudnicki mówił, że w razie sytuacji, gdy miasto znajdzie się w strefie żółtej czy czerwonej, czyli ze zwiększoną liczbą zachorowań, prezydent będzie rekomendował wprowadzenie kształcenia hybrydowego.

Poinformował, że dwa zespoły szkół zawodowych złożyły wnioski o czasowe kształcenie w trybie mieszanym; chodzi m.in. o zawieszenie zajęć praktycznych w klasach pierwszych. Jedna ze szkół podstawowych chce zajęć zdalnych dla dzieci klas VII-VIII, w których są wychowankowie domu pomocy społecznej. Na razie szkoły czekają na opinię sanepidu.

W rekomendacjach znalazł się też zapis, że miasto umożliwi wszystkim chętnym pracownikom placówek oświatowych (żłobków, przedszkoli i szkół) skorzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie; ustalane są szczegóły dotyczące sposobu sfinansowania tych szczepień przez samorząd.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum