×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów w Poznaniu

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP04 lipca 2023 10:34Aktualizacja: 04 lipca 2023 10:56

Poznań sfinansuje seniorom szczepienia przeciwko pneumokokom. Program profilaktyczny jest warty 800 tys. złotych.

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów w Poznaniu
Poznań sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów. Fot. Shutterstock
  • Poznań sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów
  • Program profilaktyczny przeznaczony jest dla osób powyżej 65 lat z grupy podwyższonego ryzyka
  • Pneumokoki odpowiadają za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych i są szczególnie niebezpieczne dla dzieci do drugiego roku życia i dla osób 65+

Program szczepień profilaktycznych dla seniorów

Z dofinansowanych szczepień będą mogły skorzystać osoby, które mają 65 lat lub więcej, są zameldowane w Poznaniu i tu rozliczają swój podatek, są w grupie podwyższonego ryzyka i wcześniej nie szczepiły się przeciw pneumokokom.

Całkowity koszt programu "Profilaktyka zakażeń pneumokokami wśród mieszkańców Poznania w wieku 65 plus na lata 2023-2026" ma wynieść 800 tys. zł. Przedsięwzięcie kierowane jest do osób, które cierpią np. na astmę oskrzelową, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy choroby układu krążenia.

- To grupa szczególnego ryzyka, która powinna w pierwszej kolejności być poddawana szczepieniom przeciwko pneumokokom. Szczepienie jest jedynym pewnym zabezpieczeniem przed zakażeniem pneumokokami, które w tym wieku i przy chorobach współistniejących może stanowić poważne zagrożenie dla życia - powiedziała dyrektorka wydziału zdrowia i spraw społecznych poznańskiego magistratu Magdalena Pietrusik-Adamska.

Miasto przypomniało, że pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok i zapalenie oskrzeli. Są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę.

Pneumokoki odpowiadają za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych. Najwięcej inwazyjnych zachorowań występuje w dwóch głównych grupach wiekowych: u dzieci do drugiego roku życia, u których układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały i u osób w wieku powyżej 65 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum