Będzie Międzynarodowa Książeczka Szczepień i szersza lista szczepionek. Zmiany od 1 października
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień został przekazany do konsultacji publicznych. Uprawnione podmioty mogą przekazać opinie w sprawie projektu do 13 września.

- Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień trafił do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 września
- W projekcie określono wykaz 26 zalecanych szczepień ochronnych, który obejmuje wszystkie rodzaje szczepionek dopuszczonych obecnie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- W porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykaz ten został uzupełniony o szczepienie przeciw: COVID19, japońskiemu zapaleniu mózgu, półpaścowi oraz zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV)
- Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października
Wykaz szczepień i wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień w rozporządzeniu
Jak czytamy w treści projektu rozporządzenia, dokument ten określa:
- wykaz zalecanych szczepień ochronnych;
- wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz sposób jej wydawania i dokonywania w niej wpisów.
Zarówno wykaz zalecanych szczepień ochronnych, jak i wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień stanowią załączniki do rozporządzenia.
W projekcie określono wykaz 26 zalecanych szczepień ochronnych, który obejmuje wszystkie rodzaje szczepionek dopuszczonych obecnie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- W porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykaz ten został uzupełniony o szczepienie przeciw: COVID19, japońskiemu zapaleniu mózgu, półpaścowi oraz zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) - podaje MZ.
W projekcie MZ wprowadza zmianę redakcyjną polegającą na ujednoliceniu nazwy "ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (choroba Heinego-Medina)" do "ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis)".
W dokumencie zaznaczono, że Międzynarodowa Książeczka Szczepień ma być "wydawana przez świadczeniodawcę, który przeprowadził szczepienie, na wniosek osoby poddającej się szczepieniu ochronnemu", a wydanie książeczki ma być "odnotowywane przez świadczeniodawcę przeprowadzającego szczepienie ochronne w dokumentacji medycznej, o której mowa w przepisach o rodzajach i zakresie dokumentacji medycznej oraz sposobie jej przetwarzania".
Potrzeba dokumentacji ważnych szczepień
W ocenie skutków regulacji podkreślono, że książeczka ma rozwiązać problem, jakim jest "określenie wykazu zalecanych szczepień ochronnych i wzoru Międzynarodowej Książeczki Szczepień służącej międzynarodowej uznawalności wystawianych w Rzeczypospolitej Polskiej dokumentów potwierdzających wykonanie szczepień przeciw chorobom zakaźnym (głównie żółtej gorączce), których udokumentowanie jest niezbędne przy wjeździe do niektórych państw leżących w strefie tropikalnej".
"Wpisy w Międzynarodowej Książeczce Szczepień najczęściej służą dokumentowaniu zaszczepienia przeciw żółtej gorączce, dla którego świadectwo szczepienia jest wymagane przy wjeździe do niektórych państw strefy tropikalnej. Wymóg ten ma na celu uniknięcie zwleczenia na obszar tych państw żółtej gorączki i zapobieżeniu trwałej introdukcji wywołującego go wirusa do występującej na ich obszarze populacji moskitów, które są wektorem niezbędnym dla przenoszenia tej choroby zakaźnej między ludźmi" - tłumaczy MZ w uzasadnieniu.
Projekt określa wykaz zalecanych szczepień ochronnych i wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz inne wymogi związane z wzajemną uznawalnością wpisanych do niej szczepień na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (2005), które zostały przyjęte przez 58 Światowe Zgromadzenie Zdrowia w dniu 23 maja 2005 r., a następnie weszły w życie 15 czerwca 2007 r.
"Osoba, która przeprowadziła szczepienie ochronne dokonuje wpisu do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, podając rodzaj wykonanego szczepienia oraz opatruje wpis własnoręcznym podpisem, datą oraz oznaczeniem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który udzielił świadczenia zdrowotnego, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" - dodaje Ministerstwo Zdrowia.
Resort prosi o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu do 13 września 2023 r., w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, a także na adres e-mail: dep-zp@mz.gov.pl w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu. Samo rozporządzenie ma wejść w życie 1 października 2023 r.
Pełna treść projektu dostępna jest w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.
ZOBACZ KOMENTARZE (81)