• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badanie pokazuje korzyści z zaszczepienia się dwiema różnymi szczepionkami. Którymi?

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia18 maja 2021 14:30

Jeszcze do niedawna podanie dwóch różnych szczepionek przeciw COVID wydawało się szkodzić. Teraz naukowcy twierdzą inaczej - i mówią, jaka kombinacja jest szczególnie korzystna.

Badanie pokazuje korzyści z zaszczepienia się dwiema różnymi szczepionkami. Którymi?
Hiszpańskie badania wskazują, że podanie dwóch różnych szczepionek przeciw COVID-19 w jednym, dwudawkowym cyklu szczepień, jest "bardzo bezpieczne i skuteczne". Fot. Shutterstock
  • Hiszpańscy naukowcy zbadali skuteczność szczepienia dwiema różnymi szczepionkami w jednym cyklu
  • Te preparaty to kolejno AstraZeneca i Pfizer
  • Badana kombinacja okazała się wysoce skuteczna, choć nie obyło się bez skutków ubocznych

Zgodnie z informacjami agencji Reuters badanie Combivacs przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii pokazało, że podanie dwóch różnych szczepionek przeciw COVID-19 w jednym, dwudawkowym cyklu szczepień, jest "bardzo bezpieczne i skuteczne".

30-40 razy więcej przeciwciał

Badanie Combivacs wspierane przez hiszpański Instytut Zdrowia im. Karola III wykazało, że obecność przeciwciał IgG we krwi była od 30 do 40 razy wyższa u osób, które po zaszczepieniu pierwszą dawką preparatu AstraZeneca jako drugą dawkę otrzymały szczepionkę Pfizer niż w grupie kontrolnej, której członkowie zostali zaszczepieni pojedynczą dawką szczepionki AstraZeneca.

Obecność przeciwciał neutralizujących wzrosła siedmiokrotnie po podaniu dawki szczepionki Pfizer. Była to znacznie większa ilość, niż ta, którą osiągnięto po drugiej dawce szczepionki AstraZeneca - w tym przypadku odnotowano zaledwie dwukrotny wzrost.

Działania niepożądane nie przyćmiły efektu

W badaniu wzięło udział ok. 670 ochotników między 18. a 59. rokiem życia, którzy otrzymali już pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Ok. 450 osób otrzymało drugą dawkę (produktu firmy Pfizer).

Jak powiedziała dr Magdalena Campins, współautorka badania, zaledwie 1,7 proc. uczestników zgłosiło odczyny niepożądane określane jako poważne, jednak te ograniczały się do bólów głowy, bólu mięśni i ogólnego złego samopoczucia. - Nie są to objawy, które można uznać za poważne - dodała.

Nie są to pierwsze tego typu badania

Badania "mix-and-match" przeprowadzono także w Wielkiej Brytanii. Niedawno opublikowano pierwsze wyniki tych badań. Pokazały one, że osoby zaszczepione dawką szczepionki Pfizer, a następnie dawką szczepionki AstraZeneca - lub odwrotnie - były w większym stopniu narażone na lekkie lub umiarkowane dolegliwości poszczepienne, takie jak bóle głowy lub dreszcze,  niż gdyby otrzymały dwie dawki tego samego produktu. Kolejne miesiące pokażą, jaka będzie faktyczna odpowiedź immunologiczna na ten eksperyment.

Wszystko przez zakrzepy

Przyczyną rozpoczęcia badań była potrzeba ustalenia najlepszej metody szczepienia po tym, jak Hiszpania ograniczyła podawanie szczepionki AstraZeneca osobom powyżej 60. roku życia z powodu obaw o potencjalne wystąpienie zakrzepów krwi u młodych osób. To ograniczenie zasiało ziarno niepewności w mieszkańcach Hiszpanii, którzy otrzymali już pierwszą dawkę szczepionki i mieli zamkniętą drogę do otrzymania drugiej dawki.

- Dzisiejsze wyniki potwierdzają możliwość szczepienia pacjentów, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, ale decyzja nie leży po stronie naukowców - powiedział Jesus Antonio Frias, dyrektor kliniczny Instytutu Zdrowia im. Karola III.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum