Badanie: o skłonności do szczepień decyduje altruizm?

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2017 10:43

Na decyzję o tym, czy szczepić siebie i potomstwo, ma wpływ m.in. altruizm, a właściwie różne jego rodzaje - wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja).

Badanie: o skłonności do szczepień decyduje altruizm?
Altruizm wąski skierowany jest na własną rodzinę, a przede wszystkim na potomstwo Fot. Shutterstock

Rafael Ahlskog, doktorant z Wydziału Nauk Socjologicznych Uniwersytetu w Uppsali podkreśla, że przeprowadzone przez niego badania pokazały, że większość osób szczepi się chcąc uchronić przed chorobą siebie samych oraz swoje dzieci. Ale są też osoby, które robią to z troski o całą populację.

Autor badania postanowił odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj troski skłania ludzi do szczepień i kogo chcemy dzięki nim uchronić.

Z jego badań wynika, że altruizm, czyli troska o innych, która skłania nas do szczepienia, może być dwojakiego rodzaju. Może to być altruizm wąski, który obejmuje naszą najbliższe rodziny i przyjaciół, ale może to być także altruizm szeroki, obejmujący obcych ludzi, których nigdy nie spotkaliśmy. Przyjmuje on wówczas formę szerszej opieki społecznej. Oba rodzaje altruizmu mogą wpływać na chęć uzyskania szczepienia, ale u różnych ludzi.

Ahlskog podkreśla, że zanim założymy rodzinę i urodzą nam się dzieci, częściej na decyzję o szczepieniu wpływa właśnie ta rozleglejsza forma odpowiedzialności społecznej, czyli altruizm szeroki. Kiedy pojawiają się dzieci, zastępuje go altruizm wąski, skierowany typowo na własną rodzinę, a przede wszystkim na potomstwo.

Autor badania dodaje, że wiedza ta może odegrać ważną rolę w opracowywaniu przyszłych kampanii zachęcających do szczepień.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum