• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badanie: komunikacja z lekarzem bardzo ważna podczas szczepień

Autor: Szczepienia.info/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2014 13:49

Właściwa komunikacja z lekarzem jest kluczowa dla informacji na temat szczepień dzieci przekazywanych rodzicom. Tak wynika z projektu badawczego "Społeczny obraz szczepień".

Chociaż lekarz nie jest jedynym źródłem informacji dotyczących szczepień, niemniej wiadomości, które pacjenci słyszą od lekarza, mają dla nich ogromną wartość.

W ramach projektu badawczego "Społeczny obraz szczepień" realizowanego przez dr Tomasza Sobierajskiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z specjalistami Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zapytano pacjentów poradni w powiecie poznańskim o ich postawy dotyczące szczepień dzieci i dorosłych.

Ocena pacjentów dotycząca takiej współpracy jest bardzo różna i zależy głównie od samych umiejętności komunikacyjnych lekarza, jak również od rodzaju i ilości informacji jakie lekarz przekazuje pacjentom. 

Pytania w kwestionariuszu ankiety, przygotowanej na potrzeby badania, obejmowały szereg zagadnień, odnoszących się między innymi do odpowiedzialności lekarzy za szczepienia, budowania zaufania w relacjach lekarz - pacjent oraz podejmowania decyzji u pacjentów odnośnie szczepień. Pod uwagę brano też aspekt komunikacji na linii lekarz-pacjent, źródła informacji na temat szczepień z których korzystają pacjenci.

Zdecydowana większość badanych (82 proc.) przyznaje, że rozmawiała z lekarzem rodzinnym na temat szczepień obowiązkowych swojego dziecka. Co dziewiąty badany (11 proc.) twierdzi, że nigdy nie prowadził takiej rozmowy, a co czternasty (7 proc.) nie przypomina sobie czy taka rozmowa miała miejsce.

Autorzy badania wskazują, że to z jaką wiedzą na temat szczepień wychodzą badani z gabinetu lekarskiego, zależy w dużej mierze od tego czy lekarz potrafił skutecznie komunikować się z pacjentami zarówno w zakresie szczepień, jak i całego procesu związanego z leczeniem i profilaktyką.

Wyniku badania wskazują, że jedna trzecia respondentów (36 proc.) twierdzi, że lekarze nie potrafią rozmawiać z pacjentami na temat szczepień. A pozostałe dwie trzecie pacjentów uważa, że lekarzom brakuje umiejętności komunikacyjnych, które pozwalałyby im na przedstawienie klarownego przekazu dotyczącego szczepień.

Niemniej pacjenci, którzy kiedykolwiek rozmawiali z lekarzem na temat szczepień twierdzą w większości (70 proc.), że informacja jaką uzyskali od lekarzy była wystarczająca. 

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum