Badanie: 77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19

Autor: • Źródło: PAP19 września 2022 14:02

77 proc. pracujących uchodźców z Ukrainy jest zaszczepiona przeciw COVID-19 - tak wynika z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie: 77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19
77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19. Fot. Adobestock
  • Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu zdecydowana większość pracujących w Polsce i w Niemczech respondentów, bo aż 77 proc. deklaruje, że zaszczepiła się przeciw COVID-19
  • Ponadto chęć zaszczepienia w Niemczech deklaruje 13 proc. badanych, zaś w Polsce - 4 proc
  • Badanych niezaszczepionych i nieplanujących się zaszczepić w Polsce było 13 proc., a w Niemczech 4 proc. W obu badanych krajach 6 proc. nie chciało udzielić odpowiedzi na to pytanie

Wzrósł odsetek obywateli Ukrainy pracujących w Polsce

W stosunku do badań z 2021 roku (Raport Mobilności Transgranicznej) znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. W grudniu 2021 roku wyniósł on 42 proc. Różnicę stanowi dobór próby badawczej - w obecnym sondażu udział wzięli wyłącznie pracujący uchodźcy.

- Jeżeli przyjrzymy się bardziej emigracji Ukraińców do Polski czy do Niemiec, to możemy się zastanowić nad tym czy to nie powoduje jakiegoś większego zagrożenia w związku z pandemią COVID - powiedziała Karolina Klages z Platformy Migracyjnej EWL na konferencji prasowej w Warszawie.

- Nie powoduje to żadnego zagrożenia epidemicznego. Dlatego, że ten poziom zaszczepialności jest na przykład wyższy niż średni poziom w Polsce, więc mniej więcej także to wynika z reguł panujących w miejscach pracy obowiązku szczepień. Jak wiemy w Niemczech są bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce - podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group.

Badanie socjologiczne zostało przeprowadzone w lipcu 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce oraz Niemczech. Przebadanych zostało łącznie 800 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum