• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: szczepionka przeciwko cholerze już wkrótce?

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2018 10:25

Dwa zespoły naukowców z USA i Wlk. Brytanii prowadzą niezależne prace na szczepionką przeciwko cholerze. Dotychczasowe wyniki ich badań dają nadzieję, że wkrótce będziemy mieli skuteczne narzędzie do walki z tą chorobą.

Fot. archiwum

Zespół Troya Hubbarda z Harvardu stworzył szczepionkę podawaną doustnie, składającą się z genetycznie zmodyfikowanych bakterii (szczep HaitiV). Kolonizują one jelita, ale nie wywołują szkodliwych skutków ubocznych. Zapewniają ochronę przed zakażeniem zaledwie 24 godziny po podaniu.

Z kolei zespół Ning Mao z MIT ujawnił, że pospolite bakterie Lactococcus lactis - gatunki wytwarzające kwas mlekowy, które ludzie używali do przechowywania żywności przez tysiąclecia - mogą hamować proliferację zjadliwych szczepów bakterii cholery przez obniżenie pH jelit. Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że regularnie przyjmowanie suplementów L. lactis zapobiega wystąpieniu choroby.

Linia probiotycznych napojów lub pigułek zawierających L. lactis może niedługo zapewnić niedrogą i łatwą do wdrożenia ochronę przed cholerą.

Więcej: www.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum