• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Austria. Nawet 3,6 tys. euro grzywny za niezaszczepienie się przeciw COVID-19. Będą wyjątki

Autor: PAP • Źródło: PAP09 grudnia 2021 17:39

Od 1 lutego przyszłego roku w Austrii ma wejść obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Kara za uchylenie się od wypełnienia tego obowiązku ma sięgać nawet 3600 euro.

Od obowiązku przyjęcia szczepień będą wyjątki. Fot. Adobestock
  • W czwartek w siedzibie kanclerza odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono informacje dotyczące obowiązku szczepień przeciw Covid-19
  • Obowiązek ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku
  • Za uchylanie się od szczepień może grozić kara nawet 3600 euro

3600 euro za brak szczepienia i fałszowanie zaświadczeń

Projekt ustawy ma być gotowy pod koniec tego tygodnia - informuje Vienna Online. Ustawodawcy chcą karać nie tylko za brak szczepień, ale też za fałszowanie zaświadczeń zwalniających od szczepień, również w tym przypadku grzywna miałaby wynieść 3600 euro.

Planowane zmiany przedstawili minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) i minister konstytucyjna Karoline Edtstadler (OeVP). Projekt wspierają i udział w jego opracowywaniu biorą także przedstawiciele opozycji: liberalnego NEOS-u oraz socjaldemokratycznego SPOe.

Obowiązek już od 1 lutego. Informacja od ministerstwa - do dwóch tygodni później

Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 ma wejść w życie najprawdopodobniej 1 lutego 2022 r., a do 15 lutego wszystkie niezaszczepione osoby otrzymać mają z ministerstwa zdrowia informację o obowiązku zaszczepienia się. Natomiast od 15 marca będą już nakładane grzywny na osoby odmawiające szczepienia - od początkowej kary 600 euro do nawet 3600 euro. Nie przewiduje się zamiany grzywny na karę pozbawienia wolności.

"Zebrane w ten sposób pieniądze mają trafić do szpitali" - podkreśla Vienna Online. "W wersji roboczej ustawy wyraźnie wykluczono stosowanie przymusu w celu wymuszenia obowiązku szczepień".

Wymóg szczepienia ma dotyczyć trzech dawek

Zgodnie z projektem wymóg szczepienia dotyczyć będzie trzech dawek. Obowiązkiem szczepienia objętych zostanie 7,7 mln Austriaków powyżej 14 roku życia.

Projekt zakłada zwolnienie z obowiązku szczepień w kilku wyjątkach, jak przypadku osób w wieku poniżej 14 roku życia, kobiet w ciąży, osób, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych, a także osób, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przechorowały Covid-19.

Do wystawiania zaświadczeń lekarskich o przeciwskazaniach do szczepienia będą upoważnieni m.in. lekarze rodzinni, interniści, psychiatrzy, dermatolodzy, ginekolodzy i pediatrzy. Za nieuzasadnione wystawienie takiego zaświadczenia grozić będzie grzywna do 3600 euro.

Zobacz też: Ekspert: Sytuacji epidemicznej na Boże Narodzenie już nie uratujemy. Trzeba myśleć o Wielkanocy

90 proc. mniej zgonów po trzech dawkach szczepionki wśród osób 50+. To nowy raport z Izraela

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum