• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Australia: liczba zachorowań na raka szyjki macicy spadła o połowę dzięki szczepieniom

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2016 10:28

Australijscy naukowcy poinformowali, że dzięki szczepionce zachorowalność na raka szyjki macicy spadła o połowę. Ten kraj jako pierwszy wprowadził bezpłatne szczepienia przeciwko temu nowotworowi.

W Australii szczepionkę otrzymują nie tylko dziewczynki, ale także chłopcy Fot. Archiwum

Istnieje około stu typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), z których część przyczynia się do powstawania nowotworów, m.in. raka szyjki macicy. Australijczycy już dekadę temu wprowadzili obowiązkowe szczepienia 12-letnich dziewczynek - informuje tvn24.pl

Jak oświadczył prof. Ian Fraser z Translational Research Institute w Australii, w tym czasie liczba nowych przypadków raka szyjki macicy zmalała o 50 proc.

W jego ocenie to dowód na skuteczność szczepionki przeciwko HPV. Podobnego zdania są też inni eksperci, którzy twierdzą, że szczepionka zapobiega ok. 70-80 proc. zakażeń.

W Australii szczepionkę otrzymują także chłopcy. Oprócz Australii szczepionka refundowana jest także m.in. w USA, Hiszpanii, Niemczech i Włoszech. Zastrzyk kosztuje ok. 1 tys. zł.

W Polsce szczepienie nie jest objęte programem powszechnych bezpłatnych szczepień. Dofinansowują je jedynie niektóre samorządy lokalne.

Więcej: tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum