• PARTNER SERWISUpartner serwisu

AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"

Autor: IB • Źródło: PAP17 kwietnia 2021 08:31

Czy Unia Europejska nie odnowi kontraktu na dostawy szczepionek AstraZeneca na 2022 rok? Francuska minister przemysłu ocenia, że to możliwe.

AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"
Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta Fot. Archiwum
  • Nie rozpoczęliśmy na razie rozmów z koncernami Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu - mówi francuska minister
  • Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych - zaznacza
  • Wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania"

- Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest to bardzo prawdopodobne - powiedziała w piątek Agnes Pannier-Runacher. - Nie rozpoczęliśmy rozmów z koncernami Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu, podczas gdy zaczęliśmy już rozmowy z Pfizerem/BioNTech i Moderną - dodała minister.

Czy UE potrzebuje Astry Zeneki?

Wyjaśniła, że Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a "jeśli wszystko pójdzie dobrze", wkrótce pojawią się na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi.

Europejska Agencja Leków (EMA) bada możliwe efekty uboczne Vaxzevria, szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca w związku z pojawieniem się u osób zaszczepionych zakrzepów oraz zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w mijającym tygodniu, że wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania", w odróżnieniu od AstraZeneki.

Pod koniec marca von der Leyen w wywiadzie dla dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke zwróciła się do koncernu AstraZeneca z takim komunikatem: "Najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań wobec UE, potem eksportujesz do innych krajów".

Miliony szczepień

Wcześniej podkreśliła, że w kontrakcie z AstraZeneką zapisano, że koncern będzie prowadzić dostawy dla Unii zarówno z fabryk europejskich, jak i brytyjskich. - Ale do tej pory nie mamy żadnych dostaw" z brytyjskich zakładów - oznajmiła.

We Francji od początku szczepień preparatem firmy AstraZeneca zidentyfikowano 23 przypadki rzadkich zakrzepów i zaburzeń krzepnięcia, które spowodowały śmierć ośmiu osób - poinformowała w piątek Francuska Agencja Leków (ANSM).

W sumie do 8 kwietnia wykonano ponad 2 725 000 szczepień preparatem firmy AstraZeneca.

Ze względu na rzadkie przypadki zakrzepicy obserwowane w Europie i Francji, od 19 marca szczepionka AstraZeneki nie jest już podawana osobom poniżej 55. roku życia.

W przypadku tej kategorii osób, które otrzymały już dawkę tej szczepionki, władze medyczne zaleciły drugą dawkę preparatu firm Pfizer lub Moderna.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum