AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"

Autor: IB • Źródło: PAP17 kwietnia 2021 08:31

Czy Unia Europejska nie odnowi kontraktu na dostawy szczepionek AstraZeneca na 2022 rok? Francuska minister przemysłu ocenia, że to możliwe.

AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"
Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta Fot. Archiwum
  • Nie rozpoczęliśmy na razie rozmów z koncernami Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu - mówi francuska minister
  • Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych - zaznacza
  • Wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania"

- Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest to bardzo prawdopodobne - powiedziała w piątek Agnes Pannier-Runacher. - Nie rozpoczęliśmy rozmów z koncernami Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu, podczas gdy zaczęliśmy już rozmowy z Pfizerem/BioNTech i Moderną - dodała minister.

Czy UE potrzebuje Astry Zeneki?

Wyjaśniła, że Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a "jeśli wszystko pójdzie dobrze", wkrótce pojawią się na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi.

Europejska Agencja Leków (EMA) bada możliwe efekty uboczne Vaxzevria, szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca w związku z pojawieniem się u osób zaszczepionych zakrzepów oraz zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w mijającym tygodniu, że wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania", w odróżnieniu od AstraZeneki.

Pod koniec marca von der Leyen w wywiadzie dla dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke zwróciła się do koncernu AstraZeneca z takim komunikatem: "Najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań wobec UE, potem eksportujesz do innych krajów".

Miliony szczepień

Wcześniej podkreśliła, że w kontrakcie z AstraZeneką zapisano, że koncern będzie prowadzić dostawy dla Unii zarówno z fabryk europejskich, jak i brytyjskich. - Ale do tej pory nie mamy żadnych dostaw" z brytyjskich zakładów - oznajmiła.

We Francji od początku szczepień preparatem firmy AstraZeneca zidentyfikowano 23 przypadki rzadkich zakrzepów i zaburzeń krzepnięcia, które spowodowały śmierć ośmiu osób - poinformowała w piątek Francuska Agencja Leków (ANSM).

W sumie do 8 kwietnia wykonano ponad 2 725 000 szczepień preparatem firmy AstraZeneca.

Ze względu na rzadkie przypadki zakrzepicy obserwowane w Europie i Francji, od 19 marca szczepionka AstraZeneki nie jest już podawana osobom poniżej 55. roku życia.

W przypadku tej kategorii osób, które otrzymały już dawkę tej szczepionki, władze medyczne zaleciły drugą dawkę preparatu firm Pfizer lub Moderna.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum