AstraZeneca będzie produkować szczepionki przeciw Covid-19 u naszych sąsiadów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 07:30

Brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca podpisał list intencyjny w sprawie produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w niemieckim laboratorium IDT Biologika w Dessau-Rosslau.

AstraZeneca będzie produkować szczepionki przeciw Covid-19 u naszych sąsiadów
Linia produkcyjna szczepionki AstraZeneca w niemieckim laboratorium IDT Biologika ma ruszyć w drugim kwartale tego roku. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z oświadczeniem AstraZeneca obydwie firmy "badają możliwość przyspieszenia produkcji szczepionki AstraZeneca" w nadchodzących miesiącach. Umowa przewiduje również zwiększenie zdolności produkcyjnej niemieckiego laboratorium poprzez wybudowanie tam pięciu bioreaktorów o pojemności 2 tys. litrów każdy, dzięki czemu produkcja mogłaby zostać zwiększona do kilku milionów dawek miesięcznie.

"To porozumienie w znacznym stopniu pomoże Europie zwiększyć własne moce produkcyjne szczepionek, co pozwoli sprostać obecnym wyzwaniom pandemii i zagwarantuje strategiczną ofertę w przyszłości" - oświadczył w środę (10 lutego) dyrektor generalny AstraZeneca Pascal Soriot.

Władze brytyjskiego koncernu przyznają także, że dzięki produkcji w Niemczech chciałyby nadrobić opóźnienia w dostawach jego szczepionki do krajów Unii Europejskiej. Zapowiadają również, że jeśli rozpoczną produkcję w niemieckim laboratorium w zapowiadanym zakresie, firma stanie się dzięki temu największym producentem preparatu w Europie.

IDT Biologika, wspólnie z Niemieckim Centrum Badań Zakażeń, próbowała wyprodukować własną szczepionkę przeciw Covid-19. Preparat nie wywołał jednak oczekiwanej reakcji immunologicznej we wczesnych fazach testów na ludziach, co spowodowało zawieszenie prac w zeszłym miesiącu.

Władze landu Saksonia-Anhalt, gdzie znajduje się laboratorium IDT Biologika, poinformowały wcześniej w tym miesiącu, że prowadzone są rozmowy w sprawie produkowania tam rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum