Apelują do ministra zdrowia o bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. "To może uratować życie"

Autor: IB • Źródło: IB, Rynek Zdrowia19 kwietnia 2021 14:39

Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV, prowadzi w Polsce do nowotworów złośliwych, m.in. szyjki macicy, i tysięcy zgonów rocznie. Sytuację mogą zmienić szczepienia.

Apelują do ministra zdrowia o bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. "To może uratować życie"
Jak wskazują eksperci, to szczepienie może uratować życie Fot. Archiwum
  • Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym nie funkcjonuje program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV
  • W Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowane zostało wprowadzenie szczepień przeciwko HPV, jednak w modelu jedynie częściowej refundacji
  • Aby szczepienia przeciwko HPV przyniosły efekty zdrowotne, musi zostać osiągnięty wysoki poziom zaszczepienia

Walczą o nie przedstawiciele polskich pacjentów, działających w kilkunastu organizacjach, którzy opublikowali petycję skierowaną do ministra zdrowia. Postulują w niej wdrożenie krajowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Mimo ogromnego zagrożenia związanego z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, Polska nadal nie ma skutecznego programu profilaktycznego. Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym nie funkcjonuje program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV.

Szczepienia powszechne i bezpłatne

Doświadczenia innych krajów, m.in. Australii, pokazują jednoznacznie, że skuteczność szczepień w profilaktyce stanów przedrakowych związanych z HPV sięga nawet 100 procent. Pacjenci apelują zatem do ministra zdrowia o zapewnienie skutecznej ochrony i dostęp do powszechnych szczepień, które ratują życie.

W Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowane zostało wprowadzenie szczepień przeciwko HPV, jednak w modelu jedynie częściowej refundacji. Pacjenci są zaniepokojeni i zawiedzeni takim rozwiązaniem, które nie zapewni pożądanego efektu. Potrzebna jest edukacja i powszechny, bezpłatny dostęp do szczepień.

Przypomnijmy. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów (2017) w Polsce, roczna liczba zachorowań na raka szyjki macicy wynosi 2,5 tys. a 1,6 tys. kobiet umiera rocznie z tego powodu. Wszystkie przypadki tego nowotworu są związane z zakażeniem HPV.

Tysiące zgonów rocznie

Ale rak szyjki macicy to nie jedyny problem. Roczna liczba zachorowań w Polsce na wszystkie nowotwory, które mogą być zależne od zakażenia HPV (szyjka macicy, srom, pochwa, odbyt oraz nowotwory głowy i szyi) to niemal 10 tys. przypadków.

Szacowana, roczna liczba zgonów Polsce na nowotwory, których związek z zakażeniem HPV potwierdzają dane literaturowe to ok. 3,4 tys.

Eksperci są zgodni, że aby szczepienia przeciwko HPV przyniosły efekty zdrowotne musi zostać osiągnięty wysoki poziom zaszczepienia. Aby tak się stało, szczepienia przeciwko HPV powinny być realizowane w ramach narodowego programu o charakterze populacyjnym i powinny być w pełni finansowane przez Państwo.

Organizacja szczepień

 Realizacja szczepień przeciwko HPV powinna mieć miejsce w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, według modelu organizacyjnego aktualnie obowiązującego w przypadku szczepień realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych, który zapewnia wysoki poziom zaszczepienia. Taki model został w sytuacji nadzwyczajnej zastosowany w przypadku szczepień przeciwko COVID-19.

W żadnym z krajów Europejskich nie ma sytuacji, w której pacjenci dopłacają do szczepień przeciwko HPV z własnych środków. Jedynie we Francji 65% jest pokrywane ze środków publicznych, a 35% z ubezpieczeń komplementarnych (w Polsce takie ubezpieczenia nie są dostępne).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum