• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Samorządy medyczne apelują o weryfikację covidową. "System nie sprosta kolejnej fali"

Autor: oprac. MP • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 06:00

- W przypadku braku zdecydowanych działań system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań. Bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19 jak i pozostali pacjenci - piszą samorządy zawodów medycznych, apelując o rychłe wprowadzenie ustawy o weryfikacji covidowej.

Samorządy medyczne apelują o weryfikację covidową. "System nie sprosta kolejnej fali"
Koronawirus w Polsce. Szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Samorządy zawodów medycznych wystosowały apel ws. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19
  • Chodzi o odkładany wciąż w parlamencie projekt przepisów umożliwiający pracodawcom weryfikację szczepień przeciw COVID-19 czy wyników testów na koronawirusa u pracowników
  • - Apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami - piszą przedstawiciele samorządów

Ustawa o kontroli szczepień przez pracowników utknęła w Sejmie

Przypomnijmy, że mimo pozytywnego zaopiniowania przez Sejmową Komisję Zdrowia, długo wyczekiwany projekt ustawy o weryfikacji covidowej, pozwalający pracodawcy na kontrolę szczepień czy testów u pracowników, w czwartek 13 stycznia nie trafił do zapowiadanego wcześniej drugiego czytania.

- Nie wykluczamy wprowadzenia kategorii osób, które nie muszą się szczepić, bo mają określony poziom przeciwciał - mówił wówczas PAP Czesław Hoc, poseł wnioskodawca z PiS.

Apel samorządów zawodów medycznych ws. ustawy o weryfikacji covidowej

Z powodu przedłużającego się procedowania projektu ustawy samorządy zawodów medycznych wystosowały apel, w którym podkreślą, iż "oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli".

- Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju - czytamy w apelu.

- Oczekujemy racjonalnego określenia zasad dostępu do usług i handlu. Tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych. Co istotne regulacje takie pozwolą uniknąć zamykania poszczególnych zakładów pracy czy branż gospodarki - wskazują samorządy.

"System ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań"

W apelu podkreślono, że "w przypadku braku zdecydowanych działań zwiększających poziom wyszczepienia społeczeństwa system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań".

- W konsekwencji bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19 jak i pozostali pacjenci - napisano.

- W związku z powyższym apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami. Apelujemy o poprawę tego projektu, aby zawarte w nim regulacje mogły stać się skutecznym narzędziem w walce o życie i zdrowie obywateli oraz o zachowanie naszym pracodawcom oraz przedsiębiorcom możliwości działania - czytamy w apelu.

Pod apelem podpisali się:

  • prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja
  • prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas
  • prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk
  • prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska
  • wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak

Pełna treść apelu samorządów zawodów medycznych do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum