Samorządy medyczne apelują o weryfikację covidową. "System nie sprosta kolejnej fali"
- W przypadku braku zdecydowanych działań system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań. Bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19 jak i pozostali pacjenci - piszą samorządy zawodów medycznych, apelując o rychłe wprowadzenie ustawy o weryfikacji covidowej.

- Samorządy zawodów medycznych wystosowały apel ws. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19
- Chodzi o odkładany wciąż w parlamencie projekt przepisów umożliwiający pracodawcom weryfikację szczepień przeciw COVID-19 czy wyników testów na koronawirusa u pracowników
- - Apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami - piszą przedstawiciele samorządów
Ustawa o kontroli szczepień przez pracowników utknęła w Sejmie
Przypomnijmy, że mimo pozytywnego zaopiniowania przez Sejmową Komisję Zdrowia, długo wyczekiwany projekt ustawy o weryfikacji covidowej, pozwalający pracodawcy na kontrolę szczepień czy testów u pracowników, w czwartek 13 stycznia nie trafił do zapowiadanego wcześniej drugiego czytania.
- Nie wykluczamy wprowadzenia kategorii osób, które nie muszą się szczepić, bo mają określony poziom przeciwciał - mówił wówczas PAP Czesław Hoc, poseł wnioskodawca z PiS.
Apel samorządów zawodów medycznych ws. ustawy o weryfikacji covidowej
Z powodu przedłużającego się procedowania projektu ustawy samorządy zawodów medycznych wystosowały apel, w którym podkreślą, iż "oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli".
- Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju - czytamy w apelu.
- Oczekujemy racjonalnego określenia zasad dostępu do usług i handlu. Tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych. Co istotne regulacje takie pozwolą uniknąć zamykania poszczególnych zakładów pracy czy branż gospodarki - wskazują samorządy.
"System ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań"
W apelu podkreślono, że "w przypadku braku zdecydowanych działań zwiększających poziom wyszczepienia społeczeństwa system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań".
- W konsekwencji bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19 jak i pozostali pacjenci - napisano.
- W związku z powyższym apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami. Apelujemy o poprawę tego projektu, aby zawarte w nim regulacje mogły stać się skutecznym narzędziem w walce o życie i zdrowie obywateli oraz o zachowanie naszym pracodawcom oraz przedsiębiorcom możliwości działania - czytamy w apelu.
Pod apelem podpisali się:
- prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja
- prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas
- prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk
- prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska
- wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak
Pełna treść apelu samorządów zawodów medycznych do pobrania poniżej.
Dymisja ministra zdrowia? Rzecznik PiS: humbug medialny
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- Apel samorządów medycznych.pdf Prezentacja PDF • 0,19 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (1)