Apel UNICEF o szczepienie dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2015 14:07

UNICEF apeluje do przedstawicieli władz, pracowników służby zdrowia, rodziców i opiekunów o natychmiastowe zwiększenie liczby zaszczepionych dzieci. W niektórych państwach trwa epidemia odry, jest wysokie ryzyko zachorowania na polio - podaje organizacja.

Apel UNICEF o szczepienie dzieci

"Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca w XXI wieku w Europie i Azji Środkowej" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

"W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie wszystkie niezaszczepione dzieci są w dużym niebezpieczeństwie. Dzięki szczepieniom mogłyby uniknąć wielu chorób. Dlatego apelujemy do rodziców i pracowników służby zdrowia o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dzieciom niezbędnych szczepień" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor regionalny UNICEF ds. Europy Środkowej i Wschodniej Marie-Pierre Poirier.

"Dzieci, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania i warunków życia, mają prawo do zdrowego i prawidłowego rozwoju. Szczepienia to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w zdrowie publiczne. Zapewniają lepszą jakość życia przyszłych pokoleń" - dodała.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w 2014 i 2015 r. odnotowano ponad 22 tys. przypadków zachorowania na odrę w Kirgistanie, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Gruzji, Niemczech, Kazachstanie i we Włoszech.

Wyeliminowanie odry i różyczki w tych państwach do końca 2015 r. będzie bardzo trudne. Wprawdzie liczba nowych zachorowań na odrę zmalała w 2014 r. o 50 proc. w porównaniu do 2013 r., ale choroba nadal rozprzestrzenia się. Na Ukrainie 1,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie zostało zaszczepionych przeciwko polio.

W poniedziałek (20 kwietnia) rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień. Podczas konferencji zorganizowanej z tej okazji przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH specjaliści przekonywali, że kluczowa w tej sprawie jest edukacja rodziców, którzy powinni wiedzieć, czym ryzykują, nie szczepiąc dzieci. Rzetelna wiedza o skutkach zaniechań w tym zakresie to ich zdaniem najskuteczniejszy oręż z walce z mitami krążącymi na temat szczepień.

Także UNICEF podkreśla, że to coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę objęcia wszystkich dzieci niezbędnymi szczepieniami.

"Każdego roku na całym świecie szczepienia ratują życie od 2 do 3 mln dzieci. Dzięki nim dzieci są chronione przed takimi śmiertelnymi chorobami jak odra, biegunka czy zapalenie płuc. Niezaszczepione dzieci są nie tylko narażone na zachorowanie, ale również rozprzestrzeniają choroby zwiększając ryzyko zachorowania wśród pozostałych osób" - podaje UNICEF. Dodaje, że osoby, które w dzieciństwie nie zostały odpowiednio zaszczepione, pozostają podatne na choroby do końca życia.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce obserwowany jest wzrostowy trend osób uchylających się od szczepień - w 2014 r. było to ponad 12,3 tys. przypadków. Dla porównania, w 2011 r. w Polsce nie zostało zaszczepionych ok. 3 tys. dzieci, w 2012 r. było już ich 5,3 tys. a w 2013 r. - ok. 7,2 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum