• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Andrusiewicz: już w grudniu ruszą szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat przeciw COVID-19

Autor: PAP • Źródło: PAP25 listopada 2021 15:15

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat rozpoczną się już w grudniu. Fot. Shutterstock
  • Jak poinformował w czwartek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, szczepienia dzieci w wieku 5 – 11 lat mogą się rozpocząć już w grudniu,
  • Rzecznik MZ dodał, że Polska ma zakontraktowanych na grudzień 1,1 mln dawek szczepionki dla dzieci, które dotrą do kraju najpóźniej do połowy grudnia
  • Jak przypomniał Grzegorz Cessak, prezes URPL, badania kliniczne nad stosowaniem szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat były prowadzone także w Polsce

Czekając na pozwolenie EMA

Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała w czwartek podawanie w tej grupie wiekowej szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez Pfizer/BioNTech. Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku do obrotu.

- Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej - poinformował rzecznik MZ.

Szczepionka Comirnaty jest obecnie stosowana u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała w czwartek podawanie w tej grupie wiekowej szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez Pfizer/BioNTech. Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku do obrotu.

Badania prowadzone były także w Polsce

- Cieszę się z rekomendacji EMA w sprawie szczepień w grupie 5-11 l. Wydając zgodę na podjęcie badań klinicznych w Polsce w tej grupie wiekowej, @URPLWMiPB ma w tym swój udział. Stosunek korzyści płynących ze szczepienia dominuje nad potencjalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych - napisał na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Zamieścił informację, że badania fazy I, II i III prowadzone były w 94 ośrodkach na świecie. W badaniu I fazy (dobór dawki) wzięło udział 48 dzieci. W badaniu fazy II i III wzięło udział 2268 dzieci - 1517 otrzymało szczepionkę, a 751 placebo - podał Cessak.

Dawka szczepionki wynosiła 10 mcg (mikrogramów), podawano ją dwukrotnie w odstępie 21 dni. Skuteczność szczepionki, jak podał Cessak, wyniosła 90,7 proc.

Badania kliniczne nad stosowaniem szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat były prowadzone także w Polsce – przypomniał w czwartek prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak.

Czytaj: COVID-19. EMA rekomenduje szczepionkę Corminaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum