Amerykańscy eksperci ostrzegają osoby niezaszczepione przed wysokim ryzykiem zakażenia Covid-19

Autor: MS • Źródło: PAP27 maja 2021 06:35

Amerykańscy eksperci ds. zdrowia podają, że osoby, które się nie zaszczepiły, nadal są narażone na wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem, pomimo spadającej liczby infekcji w USA.

Amerykańscy eksperci ostrzegają osoby niezaszczepione przed wysokim ryzykiem zakażenia Covid-19
Tylko połowa dorosłych Amerykanów jest w pełni zaszczepiona; FOT. Shutterstock
  • Dr Leana Wen: - osoby, które nie przyjęły szczepionki nadal są narażone na wysokie ryzyko zakażenia COVID-19
  • Zdaniem ekspertki ryzyko zakażenia dla osób nieszczepionych jest w rzeczywistości mniej więcej takie, jak w połowie styczniowej fali infekcji
  • Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób podały, że w pełni zaszczepiona jest obecnie połowa dorosłej populacji Amerykanów
  • Dr Wen apeluje, aby nieszczepieni ludzie wciąż nosili maseczki, przestrzegali dystansu społecznego i stosowali inne środki ostrożności

 

"Przed nami naprawdę jeszcze trudna praca. Chociaż ludzie w pełni zaszczepieni są dobrze chronieni, wciąż musimy przekonywać osoby, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, że dla nich niebezpieczeństwo nie minęło. (…) Dla nich pandemia jeszcze się nie skończyła" - wyjaśniła analityczka medyczna stacji CNN Leana Wen.

Zdaniem ekspertki ryzyko zakażenia się dla osób nieszczepionych jest w rzeczywistości mniej więcej takie, jak w połowie styczniowej fali infekcji.

W pełni zaszczepiona jest tylko połowa dorosłych Amerykanów

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) połowa dorosłej populacji Amerykanów jest w pełni zaszczepiona. CNN zwraca uwagę, że dla nich długi weekend z powodu Memorial Day (Dzień Pamięci, dla uczczenia obywateli USA zmarłych w trakcie odbywania służby wojskowej) może wyglądać tak samo jak przed 2020 rokiem. W zeszłym roku ten świąteczny weekend uznano za czas wzmożonego rozprzestrzeniania się wirusa.

"Dzięki szczepionkom dziesiątki milionów Amerykanów są w stanie wrócić do czegoś bliższego normalności, odwiedzając przyjaciół i rodzinę" - oceniła we wtorek dyrektor CDC dr Rochelle Walensky w Białym Domu.

Zastrzegła, że wytyczne nie zmieniły się dla tych, którzy są nieszczepieni, bo są oni nadal narażeni na infekcję.

Nie szczepiłeś się? Noś maseczkę i przestrzegaj dystansu społecznego

"Jeśli nie jesteś zaszczepiony, chcę cię zachęcić, abyś w długi weekend dał sobie i rodzinie prezent w postaci ochrony (przed wirusem poprzez zaszczepienie się - PAP). (…) Jesteśmy na dobrej drodze, ale nie wydobyliśmy się całkiem z tarapatów" - wyjaśniła szefowa CDC.

Sondaż Axios-Ipsos wykazał, że w ubiegłym tygodniu tylko 44 proc. Amerykanów zachowywało dystans społeczny. Stanowi to spadek o 12 pkt proc. w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni.

Wen wzywała, aby nieszczepieni ludzie wciąż nosili maseczki, przestrzegali dystansu społecznego i stosowali inne środki ostrożności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum