Agencja: szczepionki, które przekazujemy, mają rozpoczęty termin ważności - wynosi on...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 20:50

Dawki szczepionek są dystrybuowane do wszystkich placówek zgodnie z ich zamówieniem. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności, wynosi on dokładnie 120 godzin – powiedział PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Agencja: szczepionki, które przekazujemy, mają rozpoczęty termin ważności - wynosi on...
Dystrybucja szczepionki z zachowaniem zimnego łańcucha dostaw. Fot. Agencja Rezerw Materiałowych/Twitter

Kuczmierowski zaznaczył, że ARM realizuje zamówienia szczepionek zgodnie z przyjętym docelowym modelem dystrybucji.

- Wszystkie punkty szczepień zamawiają szczepionki w czwartek, następnie w poniedziałek do godz. 12.00 dojeżdżają one do punktów. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności. Wynosi on dokładnie 120 godzin. W tym czasie muszą być przez dany punkt wykorzystane - poinformował.

Dodał, że punkty muszą pilnować, aby terminowo wykorzystać otrzymane dawki.

- Dzięki temu, że szczepionki trafiają do punktów w poniedziałek, szczepienia mogą trwać do piątku, czyli przez wszystkie dni robocze - wskazał.

Szef ARM podkreślił też, że to szpital i punkt szczepień decydują, ile szczepionek zamówią.

- Jeśli punkt ma mniejsze możliwości, może zamówić mniej szczepionek. Są punkty, które zamawiają nawet do 3,5 tys. szczepionek na tydzień, ale są również i takie, które bardziej oszczędnie kalkulują i zamawiają tylko 90 dawek - dodał.

- Obecnie jesteśmy w sytuacji, kiedy więcej jest chętnych do zaszczepienia niż szczepionek. Szpitale nie narzekają na to, że nie mogą znaleźć kogoś do zaszczepienia, ale mają też listy awaryjne, rezerwowe - powiedział.

Kuczmierowski zaznaczył, że ARM zależy na tym, aby szczepionki docierały jak najszybciej do punktów szczepień, zgodnie ze złożonym zamówieniem, ale też zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

- Po to ułożyliśmy taki harmonogram, że zamówienia są w czwartek, a dostawy w poniedziałek, ponieważ to podnosi bezpieczeństwo szczepionek - podkreślił.

Zapewnił, że ARM każdorazowo potwierdza termin dostawy, aby zawsze na miejscu odbioru był pracownik, który ma odpowiednie kwalifikacje i może odebrać zamówione szczepionki.

Jednak, jak zaznaczył, szpitale mogą także wnioskować o dodatkowe dostawy szczepionek.

- Kiedy szpital prowadzi szczepienia np. w weekend, może także w niestandardowym trybie domówić szczepionki. Wyślemy je, aby nie było przestoju w szczepieniach - wskazał.

- Szpitale i punkty szczepień mogą również zamówić szczepionki w wersji zamrożonej - minus 75 stopni, ale pod warunkiem że dysponują certyfikowanymi urządzeniami chłodniczymi, które gwarantują tę temperaturę - poinformował.

Szef ARM ocenił też, że zdecydowana większość szpitali bardzo dobrze radzi sobie ze szczepieniami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum