Afryka wolna od zachorowań wywołanych dzikim wirusem polio

Autor: NIZP- PZH/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2020 16:15

Regionalna Komisja Certyfikująca ds. Eradykacji Poliomyelitis w Regionie Afrykańskim WHO oficjalnie ogłosiła, że Afryka jest wolna od zachorowań wywołanych dzikim wirusem poliomyelitis.

Afryka wolna od zachorowań wywołanych dzikim wirusem polio
W 2000 r. w 17 krajach afrykańskich rozpoczęto pierwsze zsynchronizowane kampanie szczepień, w ramach których dziesiątki tysięcy wolontariuszy zaszczepiło 76 milionów dzieci. Fot. Shuttestock

Aktualnie zachorowania wywołane dzikimi szczepami wirusa polio występują tylko w dwóch krajach na świecie - w Pakistanie i Afganistanie.

-Dzisiejszy dzień to historyczna data dla Afryki. Regionalna Komisja Certyfikująca ds. Eradykacji Poliomyelitis w Regionie Afrykańskim WHO z dumą ogłasza, że Afryka spełnia wszystkie kryteria dotyczące eliminacji dzikiego wirusa poliomyelitis (wilde polio virus - WPV). Od czterech lat w Afryce nie odnotowano żadnego zachorowania wywołanego dzikim wirusem poliomyelitis - powiedziała profesor Rose Gana Fomban Leke, przewodnicząca Komisji.

Decyzję Komisji poprzedził wyczerpujący, trwający od 1996 roku proces dokumentowania, nadzoru nad poliomyelitis, realizacji kampanii szczepień oraz badań laboratoryjnych w 47 państwach członkowskich afrykańskiego regionu WHO. Na początku tej kampanii w Afryce co roku odnotowywano 75 000 zachorowań na poliomyelitis.

Na początku znaczące było zaangażowanie Nelsona Mandeli, który brał udział w kampanii ''Kick Polio Out of Africa'' z przesłaniem, aby każde afrykańskie dziecko zostało zaszczepione przeciw poliomyelitis.

W 2000 r. w 17 krajach afrykańskich rozpoczęto pierwsze zsynchronizowane kampanie szczepień, w ramach których dziesiątki tysięcy wolontariuszy zaszczepiło 76 milionów dzieci. W latach 2008-2010, po wybuchu epidemii w 24 krajach Afryki Zachodniej i Środkowej przeprowadzono zakrojone na ogromną skalę kampanie szczepień, w ramach których zaszczepiono 85 milionów dzieci. Szacuje się, że wysiłki na rzecz eliminacji poliomyelitis od 1996 roku zapobiegły nieodwracalnemu paraliżowi z powodu poliomyelitis u nawet 1,8 mln dzieci i uratowały około 180 000 istnień ludzkich.

Ostatnim krajem w Afryce, w którym notowano zachorowania na poliomyelitis wywołane przez dzikie szczepy poliomyelitis była Nigeria. Przypadki notowano do 2016 roku, kiedy na polio wywołane WPV typu 1 zachorowały 4 osoby. W latach 2017-2019 nie odnotowano już żadnych zachorowań i stan ten utrzymuje się do dzisiaj.

Polio, choroba która jeszcze w późnych latach 80. XX była endemiczna w 125 krajach, powodując śmierć 350 000 dzieci rocznie, została teraz opanowana na tyle, że aktualnie zachorowania wywołane dzikimi szczepami wirusa polio występują tylko w dwóch krajach na świecie - w Pakistanie i Afganistanie, gdzie do tej pory w 2020 r. odnotowano łącznie 102 przypadki.

W Stanach Zjednoczonych choroba została wyeliminowana w 1979 r. W 1994 roku obie Ameryki zostały uznane za wolne od poliomyelitis. Europa poszła tym śladem w 2002 roku. Masowe wysiłki w zakresie szczepień rozpoczęte w Indiach w 1997 roku, doprowadziły do eliminacji zachorowań wywołanych dzikimi wirusami poliomyelitis w 2014 roku.

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum