Afryka: 120 tys. dzieci otrzyma szczepionkę przeciwko malarii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 11:08

W Malawi wśród dzieci do drugiego roku życia rozpoczęto największe testy szczepionki przeciwko malarii. Za kilka tygodni podobne badania mają być przeprowadzone w Ghanie i Kenii - informuje BBC News.

Afryka: 120 tys. dzieci otrzyma szczepionkę przeciwko malarii
Badacze przekonują, że szczepionka jest bezpieczna Fot. Partha Sarathi Sahana: Flickr (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Szczepionka o nazwie RTS,S podana zostanie 120 tys. dzieci w wieku od 5. do 17. miesiąca życia, które najbardziej narażone są na malarię.

Zdaniem dr Kate O'Brien, odpowiedzialnej w Światowej Organizacji Zdrowia za szczepienia, testy szczepionki przeciwko malarii rozpoczynają się w szczególnym okresie, kiedy na świecie znowu wzrasta liczba infekcji wywołanych tym zakażeniem.

Według WHO, w 2017 r. malarią zakażonych zostało 219 mln ludzi, a zmarło 435 tys., głównie w Afryce. Wśród ofiar tego zakażenia najwięcej jest dzieci do piątego roku życia (250 tys.).

W 2015 r. odnotowano 214 mln zakażeń tą chorobą oraz 438 tys. zgonów. 89 proc. infekcji i 91 proc. zgonów miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.

Malaria, czyli po polsku zimnica, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się powodując ich rozpad.

Jeden z twórców szczepionki RTS,S, dr David Schellenberg z London School of Hygiene and Tropical Medicin, twierdzi, że zapewnia ona 40 proc. ochronę przed najcięższymi przypadkami zakażenia tym pasożytem. Przyznaje on, że to niewiele w porównaniu do innych stosowanych na świecie szczepionek, jednak jej zaletą jest to, że chroni przed jedną z najgroźniejszych odmian malarii.

Testy szczepionki prowadzone są od 2009 r., kiedy po raz pierwszy wypróbowano ją na grupie 15 tys. dzieci. - Wykazano wtedy, że jest ona skuteczna, jeśli chodzi o zapobieganie klinicznym epizodom malarii, jak też poważnym postaciom tego zakażenia - mówił dr Schellenberg w programie BBC Newsday.

Szczepionkę należy podać w czterech dawkach, co może być trudne dla wielu afrykańskich rodziców, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci. Najpierw jest ona podawana trzykrotnie co miesiąc, a potem po 18 miesiącach.

Badania nad tym preparatem sponsorowane są przez wiele organizacji, takich jak Path Malaria Vaccine Initiative. Przeznaczono na nie dotychczas ok. 1 mld dolarów.

Zbigniew Wojtasiński - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum